Masz iOS 10? Lepiej nie rób backupów za pomocą iTunesa

Masz iOS 10? Lepiej nie rób backupów za pomocą iTunesa
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Piotr Deptuch

26.09.2016 10:08, aktual.: 26.09.2016 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kopie zapasowe iOS-u 10 są łatwiejsze do złamania niż poprzednie wersje oprogramowania. Apple jest jednak świadomy problemu i już pracuje nad stosowną łatką.

Z dostępnych informacji wynika, że kopie zapasowe iOS-u 10 robione za pomocą programu iTunes i zabezpieczone hasłem mają wysoką podatność na złamanie. Zanim Apple wypuści łatkę oprogramowania, najbezpieczniej jest robić backupy za pomocą usługi iCloud.

Atak typu "brute-force" na iOS 10 jest aż 40 krotnie szybszy przy użyciu CPU niż GPU, na którym opierało się zabezpieczenie iOS 9. Dla porównania, czas potrzebny na złamanie zabezpieczeń przy użyciu tego samego CPU Intel Core i5 jest 2500 razy krótszy w przypadku iOS 10 niż iOS 9.

Podczas gdy na starszym oprogramowaniu można było przeprowadzić około 2400 prób złamania hasła w ciągu sekundy, w przypadku iOS-u 10 liczba operacji na sekundę wzrasta do... 6 milionów

Ekspert i właściciel firmy Elcomsoft, podejrzewanej o udział w aferze "celebgate" z 2014 r, powiedział, że jedyną metodą na załatanie tej luki bezpieczeństwa jest jednoczesna aktualizacja iOS-u i iTunesa.

Przedstawiciele Apple'a w rozmowie Forbesem przyznali, że zdają sobie sprawę z istniejącego problemu i już pracują nad jego rozwiązaniem. Do tego czasu, kopie zapasowe w iCloud pozostają stosunkowo odpornym rozwiązaniem na ataki typu brute-force (w przeciwieństwie do backupów robionych w iTunes).

Akurat Apple odnośnie luk w bezpieczeństwie iUrządzeń ma bardzo ułatwione zadanie, bo kontrolując jednocześnie sprzęt i oprogramowanie jest w ewentualne nieprawidłowości naprawdę szybko likwidować oraz reagować na bieżąco. Producenci sprzętu z Androidem już tak kolorowo nie mają, co nie oznacza na szczęście, że jest to niemożliwe.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)