iOS 13 może przynieść długo oczekiwane nowości. Są konkretne przecieki

Wizualizacja ciemnego interfejsu systemu iOS
Wizualizacja ciemnego interfejsu systemu iOS
Źródło zdjęć: © Maximos Angelakis / angelakismax.com
Miron Nurski

16.04.2019 12:05, aktual.: 16.04.2019 14:06

Mamy kwiecień, co oznacza, że Apple w pocie czoła pracuje nad nową wersją systemu iOS, oznaczoną numerkiem 13. Oto co na jej temat wiadomo już teraz.

Gdy wybuchła afera związana ze spowalnianiem iPhone'ów z zużytymi bateriami, pojawiły się plotki, że Apple nakazał wstrzymanie rozwoju niektórych funkcji, które miały się pojawić w systemie iOS 12. Zamiast tego programiści mieli się ponoć skupić przede wszystkim na wydajności i stabilności.

I faktycznie najmocniej promowaną nowością było odchudzenie systemu, które przełożyło się na znacznie szybszą pracę starszych urządzeń. Oznacza to, że iOS 13 może wprowadzić dużo więcej zmian czysto funkcjonalnych i wizualnych.

iOS 13: jedną z nowości ma być tryb ciemny

Informacji na temat iOS-u 13 dostarcza serwis 9to5Mac, który powołuje się na kontakt z ludźmi zaznajomionymi z rozwojem systemu. Na iPhone'ach i iPadach wreszcie pojawić się ma długo oczekiwany tryb ciemny.

Wizualizacja ciemnego interfejsu systemu iOS angelakismax.com
Wizualizacja ciemnego interfejsu systemu iOS angelakismax.com© Maximos Angelakis / angelakismax.com

Apple długo kazał (a właściwie wciąż każe) na to użytkownikom czekać. Pierwszy iPhone z ekranem OLED pojawił się w 2017 roku, a interfejs iOS-u wciąż zdominowany jest przez biel, czyli barwę najbardziej zabójczą dla baterii. W 2018 roku opcjonalny ciemny interfejs trafił do systemu macOS.

iOS 13 ułatwi pracę z tekstem

Obecnie aby cofnąć zmiany wprowadzone w tekście należy potrząsnąć telefonem, co jest średnio intuicyjne. iOS 13 ma pozwolić na cofanie i ponawianie operacji gestem przesunięcia po klawiaturze trzech palców w lewo lub w prawo. Po pierwszym uruchomieniu klawiatury na ekranie pojawić ma się samouczek poświęcony nowej funkcji.

Apple może pozwolić programistom na implementację tego rozwiązania w zewnętrznych klawiaturach.

Dodatkowo w ustawieniach mają się pojawić zaawansowane opcje zarządzania czcionkami.

iOS 13 może wreszcie wprowadzić nowy interfejs regulatora głośności

Obecnie podczas regulacji głośności na ekranie pojawia się sporej wielkości panel, który zasłania dużą część wyświetlanych treści. Bywa to strasznie upierdliwe podczas oglądania filmów czy grania w gry.

Obraz

Apple ma pracować nad usprawnieniami na tym polu, więc jest szansa, że iOS 13 wprowadzi mniej inwazyjny panel regulacji głośności.

Odświeżona aplikacja Mail w iOS 13

Apple ma przebudować swoją aplikację pocztową. Maile będą ponoć grupowane według kategorii takich jak "marketing", "podróże" czy "zakupy". Dodatkowo pojawić ma się opcja odkładania maili na później.

Innymi słowy - Apple szykuje ponoć funkcje, które stają się standardem na rynku apek pocztowych.

iOS 13 z aplikacjami w oknach i innymi nowościami dla iPada

iOS 13, podobnie jak dwie ostatnie wersje systemu, wprowadzić ma sporo funkcji stworzonych stricte z myślą o iPadzie.

Aplikacje będą mogły ponoć wyświetlać interfejs podzielony na ruchome i skalowalne okna, które będą domyślnie przyczepione do krawędzi ekranu, ale będzie można je odczepiać i układać jedno na drugim. Ma to przypominać koncepcyjne rozwiązanie o nazwie PanelKit.

Magic Mouse connected to an iPad running Pixure with PanelKit

Safari na iPada ma ponoć wymuszać pobieranie stron w wersjach desktopowych. Obecnie niektóre strony (np. YouTube) wyświetlane są w wersji mobilnej.

Apple ma też udoskonalić algorytm odpowiadający za wykrywanie komendy "Hey Siri", aby telefon nie reagował na śmiech i inne odgłosy oraz wprowadzić kilka większych i mniejszych zmian kosmetycznych.

iOS 13: kiedy aktualizacja?

Apple powinien zaprezentować system iOS 13 podczas imprezy dla programistów WWDC 2019. Jej start został zaplanowany na 3 czerwca. Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia programiści będą mogli pobrać wydanie deweloperskie, a kilka tygodni później pojawi się publiczna wersja beta.

Finalna wersja systemu zapewne trafi na iPhone'y i iPady dopiero w połowie września.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)