iOS 15 już jest. Oto lista nowych funkcji oraz iPhone'ów, które dostaną aktualizację

iOS 15 już jest. Oto lista nowych funkcji oraz iPhone'ów, które dostaną aktualizację

iOS 15 już jest. Oto lista nowych funkcji oraz iPhone'ów, które dostaną aktualizację
Miron Nurski
07.06.2021 19:53, aktualizacja: 08.06.2021 09:40

Podczas prezentacji otwierającej imprezę deweloperską WWDC 2021, Apple pokazał najnowszą odsłonę swojego najpopularniejszego systemu. Oto iOS 15.

iOS 15 raczej nie jest wydaniem przełomowym, bo zabrakło chociażby oczekiwanego przez wielu odświeżonego wyglądu. Usprawnień - w tym takich skrojonych pod czasy pandemii - jest jednak sporo.

FaceTime na iOS 15 ma masę nowych funkcji i opuści ekosystem Apple'a

Apple przekonuje, że w ostatnich miesiącach wzrosła popularność wideorozmów, dlatego te były kluczowe podczas prac nad nowym systemem.

Przede wszystkim użytkownicy iPhone'ów będą mogli łączyć się przez FaceTime'a z osobami używającymi Androida lub/i Windowsa, co dotychczas nie było możliwe. Na konkurencyjnych systemach usługę będzie można uruchomić w przeglądarce.

Obraz

Wideorozmowy Apple'a dostają także wsparcie dla dźwięku przestrzennego. Dźwięk rozmówcy ma dobiegać ze strony, po której na ekranie wyświetlony jest jego kafelek. Ma to - według producenta - uczynić rozmowy bardziej naturalnymi.

Apple dodał też opcjonalny filtr, dzięki któremu jednym kliknięciem można będzie wytłumić dźwięki otoczenia i wzmocnić własny głos.

iOS 15 wnosi nowy widok siatki. Wszystkie osoby uczestniczące w konwersacji grupowej wyświetlone są wówczas w kafelkach o jednakowym rozmiarze.

Obraz

FaceTime dostał tryb portretowy, który rozmywa tło za znajdującą się w kadrze osobą. W ten sposób można, chociażby maskować bałagan w pomieszczeniu.

Kolejna nowość w iOS 15 to SharePlay, czyli opcja umożliwiająca udostępnianie rozmówcom wysokiej jakości muzyki, zawartości ekranu lub wspólne oglądanie filmów.

Obraz

Apple udostępnił narzędzia deweloperskie, dzięki którym programiści będą mogli zapewnić kompatybilność z funkcją SharePlay własnym apkom.

iOS 15 ma odświeżoną apkę Apple Messeges

Interfejs komunikatora został delikatnie przebudowany, dzięki czemu przeglądanie wielu udostępnionych zdjęć ma być wygodniejsze.

Obraz

Dodatkowo Apple mocniej zintegrował Messeges z innymi systemowymi aplikacjami. Jeśli jakiś użytkownik wyśle ci zdjęcia, jakiś utwór czy link do artykułu, udostępnione treści będzie można znaleźć w specjalnej sekcji w apkach Zdjęcia, Apple Music, Apple News, Safari, Apple Podcasts czy Apple TV.

iOS 15 rozpozna tekst na zdjęciach

Apple opracował funkcję Live Text, która przypomina Obiektyw Google. Gdy użytkownik uruchomi aplikację aparatu i skieruje obiektyw w stronę tekstu, na ekranie pojawi się opcja umożliwiająca jego zaznaczenie i skopiowanie.

Obraz

iOS 15 ma także automatycznie skanować wszystkie zdjęcia na telefonie i umożliwić ich wyszukiwanie po znajdującym się na nich tekście.

Gdy na jakimś zdjęciu znajduje się numer telefonu, po skorzystaniu z funkcji Live Text stanie się on interaktywny. Wystarczy w niego kliknąć, by nawiązać połączenie.

Dodatkowo iOS 15 ma rozpoznawać obiekty na zdjęciach. W tym dzieła sztuki, rośliny, zwierzęta, książki oraz krajobrazy.

Niestety funkcja Live Text ma współpracować jedynie z językami angielskim, chińskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim i portugalskim.

Zdjęcia zostały także zintegrowane z Apple Music. Podczas wyświetlania automatycznie generowanych pokazów slajdów, zwanych Wspomnieniami, w tle odtwarzany ma być inteligentnie dopasowany utwór.

iOS 15 ma ułatwić wyszukiwanie treści

Funkcja rozpoznawania obiektu i tekstu na zdjęciach została zintegrowana z wyszukiwarką Spotlight. Wystarczy więc wpisać znajdujący się na fotce tekst, by błyskawicznie ją odnaleźć.

Spotlight ma także agregować wszystkie informacje, w tym dane kontaktowe i historię konwersacji, powiązane z poszczególnymi osobami.

Obraz

W analogiczny sposób wyszukiwarka ma ułatwić odnajdywanie informacji na temat artystów czy filmów, wyświetlając w jednym miejscu np. informacje na temat twórców czy obsady.

iOS 15 pozwoli lepiej zapanować nad powiadomieniami

Nowy tryb Focus ma ułatwić skupienie się na określonych aktywnościach poprzez blokowanie powiadomień określonego typu. Oprogramowanie ma predefiniowane profile pod uprawianie sportu, prowadzenie samochodu czy granie w gry, a dodatkowo użytkownik będzie mógł tworzyć własne.

Obraz

Jeśli wyciszysz powiadomienia, twoi rozmówcy w Messeges ujrzą stosowny komunikat.

Apple przebudował wygląd powiadomień. Zawierają one teraz zdjęcia kontaktów oraz większe ikony aplikacji.

Obraz

iOS 15 pozwoli także wybrać aplikacje, z których powiadomienia dostarczane będą o określonej porze dnia w formie kolekcji.

iOS 15 schowa w aplikacji Wallet wirtualne klucze

Technologia UWB pozwala na generowanie bezpiecznych, wirtualnych kluczy, co Apple postanowił wykorzystać. W aplikacji Wallet będzie można teraz przechowywać nie tylko wirtualne karty płatnicze i bilety, ale i klucze do domu, samochodu czy nawet pokoju hotelowego.

Wallet na iOS pozwoli także umieścić w aplikacji dowód osobisty oraz prawo jazdy, choć ta funkcja, póki co dostępna ma być jedynie w Stanach Zjednoczonych.

iOS 15 znosi też zmiany w Pogodzie oraz Mapach

Pogoda dostała nowe wzornictwo. Wygląd aplikacji, animacje w tle, a nawet kolejność wyświetlanych danych ma bazować na aktualnych warunkach atmosferycznych. Pojawiły się też nowe grafiki odzwierciedlające promieniowanie UV, ciśnienie atmosferyczne czy siłę wiatru.

Obraz

Z kolei Mapy dostały widok interaktywnego globu. W wybranych krajach wzrosła szczegółowość danych na temat dróg, dzielnic czy drzew. Mapy wyświetlą ponadto trójwymiarowe modele popularnych punktów orientacyjnych.

Apple chwali się też ułatwieniami dla kierowców. Mapy mają wyświetlać pasy do skrętu, przejścia dla pieszych czy drogi rowerowe.

Obraz

Z kolei z myślą o pieszych opracowano nowy widok rozszerzonej rzeczywistości, podobny do tego z Map Google.

Obraz

iOS 15: imponująca lista urządzeń z zapowiedzianą aktualizacją

Apple ujawnił, że nowa wersja oprogramowania trafi na następujące telefony i iPody:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE
 • iPhone SE (2. gen.)
 • iPod touch (7. gen.)

Są to wszystkie urządzenia, na których aktualnie można korzystać z iOS-u 14. Apple nie planuje zakończyć w najbliższych miesiącach wsparcia dla ani jednego modelu. A przypomnę, że najstarsze (6s) będą w tym roku obchodzić swoje szóste urodziny.

iOS 15 ma trafić do użytkowników jesienią, najpewniej już we wrześniu. Tradycyjnie wcześniej można będzie pobrać wersję deweloperską oraz beta, jednak zaleca się to jedynie doświadczonym użytkownikom.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)