iPhone 12 i całkowity recykling? Apple planuje uzyskać zamknięty obieg materiałów

iPhone 12 i całkowity recykling? Apple planuje uzyskać zamknięty obieg materiałów14.01.2020 10:12
Daisy — robot Apple do recyklingu (JBey4you / YouTube)
Daisy — robot Apple do recyklingu (JBey4you / YouTube)
Patryk Korzeniecki

Apple planuje wykorzystać specjalistycznego robota do rozbiórki iPhone'ów i osiągnięcia całkowitego recyklingu. Eksperci są jednak sceptyczni.

Apple do 1 listopada 2018 roku (czyli do momentu, w którym przestał udostępniać statystki sprzedaży urządzeń) sprzedał 2,2 biliona urządzeń. Tak wynika z informacji serwisu LifeWire. Nie wiadomo, ile zostało sprzedanych od tamtego czasu, jednak oczywistym jest, że wynik znacząco wzrósł.

Utylizacja takiej liczby urządzeń nie sprzyja ekologii. Apple planuje coś z tym zrobić. Rozwiązaniem ma być właśnie całkowity recykling.

Daisy automatycznie zdemontuje iPhone'a

Daisy jest robotem wyspecjalizowanym w rozbiórce telefonów. Ma mniej niż 18 metrów długości i potrafi m.in. usunąć baterię z iPhone'a. Do tego celu używa strumienia mrożącego powietrza o temperaturze -80 stopni Celsjusza, a sam proces podzielony jest na 4 etapy. Oprócz tego Daisy może wyjąć z obudowy moduły i mniejsze elementy, np. śrubki.

Apple introduces Daisy, a new robot that disassembles iPhone to recover valuable materials

Robot jest w stanie rozebrać 200 iPhone'ów w ciągu godziny. Następnie z wyciągniętych części wydobywa się minerały i poddaje je przetworzeniu. W ten sposób można odzyskać 14 substancji, w tym lit (stosowany m.in. w akumulatorach).

Apple porywa się z motyką na słońce?

Jak donosi serwis Reuters, pomysł Apple może być niemożliwy do zrealizowania.

Daisy - robot Apple do recyklingu
Źródło zdjęć: © JBey4you / YouTube
Daisy - robot Apple do recyklingu

Kyle Wiens, dyrektor naczelny iFixit uważa, że firma się przeliczy. Całkowity recykling jest według niego niemożliwy i sugeruje, że lepszym pomysłem byłaby zmiana filozofii. Gdyby Apple naprawiałoby telefony zamiast wymieniać na nowe, to znacząco zredukowałby ilość produkowanych przez siebie elektrośmieci.

Apple podzieli się technologią?

Już w tej chwili Apple sporo korzysta z recyklingu. W ten sposób odzyskuje kobalt i inne rzadkie substancje, a w planach są kolejne.

Apple rozważa podzielenie się robotem Daisy z innymi markami. Jedną z branż, w których Daisy może się sprawdzić, jest np. branża motoryzacyjna.

Daisy ma być sposobem Apple'a na zamknięcie obiegu materiałów
Źródło zdjęć: © JBey4you / YouTube
Daisy ma być sposobem Apple'a na zamknięcie obiegu materiałów

Idea wydaje się słuszna, jednak robot ma swoich sceptyków. Sporo osób uważa, że Apple powinien się skupić bardziej na naprawie istniejącej elektroniki a nie polegać tylko na odzysku. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby złoty środek. Mam na myśli naprawę istniejących i poddanie recyklingowi egzemplarzy, których naprawa byłaby nieopłacalna.

Może iPhone 12 i iPhone 9 będą pierwszymi tak ekologicznie utylizowanym modelem smartfona? Wprawdzie nie jestem zwolennikiem kopiowania Apple'a, jednak nie obraziłbym się, gdyby inni producenci się w tej kwestii "zainspirowali".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)