iPhone 14 z cichą, ale wielką zmianą. Jest trzy razy taniej

iPhone 14 z cichą, ale wielką zmianą. Jest trzy razy taniej19.09.2022 19:57
iPhone 14 zmienił się w środku nie do poznania
iPhone 14 zmienił się w środku nie do poznania
Źródło zdjęć: © Unsplash

iPhone 14 może i wygląda niemal dokładnie tak samo jak poprzednik. Drastyczne zmiany konstrukcyjne sprawiły jednak, że jego naprawa będzie dużo łatwiejsza i tym samym tańsza. Niestety nie dotyczy to wersji Pro.

Ostatnim smartfonem Apple'a, w którym tylny panel dało się wymienić bez większych problemów, był iPhone 4s z 2011 roku. W późniejszych generacjach cały proces został znacznie skomplikowany, co nie było aż tak wielkim problem, dopóki producent stosował aluminium.

Schody zaczęły się w 2017 roku, gdy firma postawiła na obudowy ze szkła, czyli materiału podatnego na stłuczenia. W iPhone'ach 8, X, XS oraz 11 proces wymiany tylnego panelu był tak skomplikowany, że producent w ramach naprawy serwisowej... wymieniał całe urządzenie. Oczywiście wyceniając taką usługę na kilka tysięcy złotych.

W iPhone'ach 12 oraz 13 chęć wymiany stłuczonych plecków wiązała się z koniecznością wyciągnięcia wszystkich podzespołów przez ekran. No, nie do końca wszystkich, bo część komponentów zintegrowano z całą taflą szkła, przez co za jej wymianę trzeba było zapłacić ok. 3000 zł.

iPhone 14 ma zupełnie inną konstrukcję. Szklane plecki można wymienić bez zbędnych komplikacji

Apple podczas premiery iPhone'a 14 w ogóle o tym nie wspomniał, ale szybko pojawiły się doniesienia o przeprojektowanym wnętrzu. Zostały potwierdzone przez renomowany serwis iFixit, który od lat zajmuje się przygotowywaniem poradników na temat naprawy sprzętu Apple'a.

Jak widać na filmie (od 01:19), tylną taflę szkła można z łatwością odczepić od reszty obudowy. Wymiana plecków w iPhone'ach nie była tak łatwa od ponad dekady.

To ogromna zmiana dla klientów, bo przecież stłuczenia obudowy znajdują się wysoko na liście najczęstszych usterek. A koszty napraw w serwisie Apple'a - delikatnie mówiąc - nie należą do najniższych.

iPhone 14: wymiana stłuczonej szybki stała się dużo tańsza. Niestety nie dotyczy to wersji Pro

Wszystko wskazuje na to, że Apple zmienił wyłącznie konstrukcję iPhone'ów 14 i 14 Plus. Wersje 14 Pro oraz 14 Pro Max wykorzystują ponoć stary sposób montażu komponentów, co zdaje się potwierdzać cennik oficjalnego serwisu Apple'a.

Koszt wymiany szklanego tyłu - w zależności od modelu - prezentuje się tak:

  • iPhone 14 - 925 zł;
  • iPhone 14 Plus - 1149 zł;
  • iPhone 14 Pro - 2939 zł;
  • iPhone 14 Pro Max - 3239 zł.

Podkreślmy, że iPhone 14 i 14 Pro mają obudowy o takich samych wymiarach, które wykonano z tego samego szła. Oba modele różni jedynie sposób montażu.

iPhone 14 i 14 Pro
Źródło zdjęć: © Apple
iPhone 14 i 14 Pro

Odseparowanie tafli szkła od podzespołów sprawiło, że Apple bierze za naprawę tańszych modeli 3 razy mniej pieniędzy.

Oczywiście 925 zł za wymianę samej szybko to dalej kosmiczna kwota, ale i tak jest najtaniej od lat. Poza tym ułatwienie naprawy najpewniej obniży jej koszt w nieautoryzowanych serwisach, na które Apple skądinąd patrzy od jakiegoś czasu przychylniejszym okiem.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)