iPhone 15 ma zerwać z 22‑letnią technologią. Ale tylko ten droższy
Od dawna mówi się, że wszystkie iPhone'y 15 dostaną długo oczekiwany port USB-C. Ale to dopiero połowa historii.
Choć złącze Lightning zostało przez Apple'a wprowadzone do iPhone'ów w 2012 roku, bazuje ona na standardzie USB 2.0, którego specyfikacja ujrzała światło dzienne w roku 2000.
Nawet w najnowszym i najdroższym iPhonie 14 Pro - którego ceny sięgają od 6499 do 10 499 zł - prędkość ładowania czy przewodowego transferu danych ograniczone są przez 22-letnią technologię.
Narzekają na to przede wszystkim osoby, które lubią montować na komputerze nagrane iPhone'em filmy. Czasem dochodzi bowiem do absurdu, gdy przesłanie wideo z jednego urządzenia na drugie trwa dłużej niż sam film.
Górna granica dla technologii USB 2.0 to 480 Mb/s. Przesłanie kablem 10-minutowego filmu 4K ProRes (ok. 60 GB) w idealnych warunkach zajęłoby ponad 16 minut.
Rozwiązanie tego problemu istnieje od lat. Standard USB 3.0 został opracowany w roku 2008, a do pierwszego smartfonu (Samsung Galaxy Note 3) trafił w 2013. Klienci Apple'a czekają na tę technologię długo, ale wygląda na to, że w końcu się doczekają. Przynajmniej ci najzamożniejsi.
iPhone 15 Pro z USB-C 3.2. iPhone 15 też z USB-C, ale w wersji 2.0
Analityk Ming-Chi Kuo - który często dzieli się ze światem sprawdzonymi doniesieniami ze świata Apple'a - twierdzi, że w przyszłym roku firma porzuci archaiczną technologię z ubiegłego wieku. Przynajmniej częściowo.
Mocniejsze warianty - znane jako iPhone 15 Pro oraz Ultra - mają dostać port USB-C w standardzie USB 3.2 (lub Thinderbolt 3). Tańsze modele iPhone 15 oraz 15 Plus także mają mieć złącze USB-C, ale w starszej wersji 2.0.
Co to oznacza dla użytkowników? Ano to, że iPhone 15 Pro prawdopodobnie będzie w stanie przesyłać przewodowo pliki przynajmniej 10 razy szybciej niż iPhone 15 i poprzednicy. W zależności od użytej technologii może to być 5, 10, 20 lub nawet 40 Gb/s.
Standard USB 2.0 był stosowany we wszystkich dotychczasowych iPhone'ach, począwszy od pierwszej generacji z 2007 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że Apple nie jest jedyną firmą, która opiera się przed przesiadką na 3.x. Nowsze technologie są stosowane we flagowcach Samsunga, Huaweia czy OPPO, ale już Xiaomi czy OnePlus dalej zadowalają się wersją 2.0.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii