iPhone 4S obsługuje GLONASS, a nie tylko GPS

iPhone 4S obsługuje GLONASS, a nie tylko GPS

Mapy iPhone4S (fot. Apple)
Mapy iPhone4S (fot. Apple)
Kamil Bąkowski
20.10.2011 18:30, aktualizacja: 20.10.2011 20:30

Piąta generacja telefonu Apple'a ma ukrytą funkcję, o której wcześniej nie słyszeliśmy. iPhone 4S obsługuje GLONASS, a także - podobnie jak poprzednie modele - amerykański system nawigacji satelitarnej GPS.

Jeden z rosyjskich serwisów zauważył wczoraj, że Apple zaktualizował specyfikację iPhone’a 4S, nie publikując żadnej informacji prasowej. Na oficjalnej stronie Apple'a w danych technicznych 4S w kategorii lokalizacja pojawiła się informacja o obsłudze zarówno systemu nawigacji satelitarnej GPS, jak i GLONASS. Jest to spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że aktualnie producenci nie wspierają w większości GLONASS, pozostając tylko przy znanym GPS-ie.

Obraz

Rosyjski GLONASS jest odpowiednikiem systemu nawigacji satelitarnej GPS, zaprojektowanym przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Od niedawna znów obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską (nie tylko Rosję), a około dwóch tygodni temu został wystrzelony 24 satelita, dzięki któremu system ma globalne pokrycie.

System GLONASS obsługuje aktualnie zaledwie kilka smartfonów na rynku, w tym: Sony Ericsson Xperia Arc, ZTE MTS 945 oraz Motorola Droid 3. Niedawno informację o wsparciu dla rosyjskiego systemu nawigacyjnego potwierdziła firma Qualcomm. Nowe smartfony ze Snapdragonami mogą korzystać i z GPS, i GLONASS. Nokia zapowiedziała, że telefony wydane w przyszłym roku będą również obsługiwały rosyjski system.

Co oznacza wsparcie dla dwóch systemów nawigacji satelitarnej dla przeciętnego użytkownika? Skrócenie czasu potrzebnego na dokładne określenie lokalizacji, a także zwiększenie dokładności położenia.

Spekuluje się, że Rosja zablokuje import telefonów, które nie obsługują GLONASS. Jeśli plotki są prawdziwe, jest to doskonały argument dla Apple'a, aby ujawnić, że iPhone 4S obsługuje nie tylko GPS, ale także rosyjski system nawigacji satelitarnej.

Źródło: iPhones.ruApple

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)