Jak sprzedaje się iPhone 8?

Jak sprzedaje się iPhone 8?

Jak sprzedaje się iPhone 8?
Miron Nurski
09.11.2017 17:13, aktualizacja: 09.11.2017 20:39

To, że iPhone 8 będzie się cieszył mniejszą popularnością od poprzednika, było do przewidzenia. W końcu wiele osób czekało na iPhone'a X. Teraz firma analityczna Canalys przybywa jednak z konkretnymi, dość interesującymi danymi.

iPhone 8 sprzedaje się sporo gorzej niż poprzednik

Jak wynika z analiz firmy Canalys, od lipca do końca września na rynek trafiło 46,7 mln iPhone'ów. 11,8 mln z nich to modele 8 oraz 8 Plus.

Co prawda "ósemki" wylądowały na półkach sklepowych dopiero w drugiej połowie września, więc nie miały okazji zdobyć ogromnej popularności w trzecim kwartale, ale w analogicznym okresie roku ubiegłego iPhone'owi 7 poszło zdecydowanie lepiej. We wrześniu 2016 Apple dostarczył 14 mln "siódemek". Mówimy więc o niemal 16-procentowym spadku rok do roku.

Co ciekawe, iPhone 8 Plus jest popularniejszy od iPhone'a 8

Dotychczas to mniejsze i tańsze modele iPhone'ów cieszyły się większym zainteresowaniem. Tymczasem we wrześniu 2017 podział dostarczonych smartfonów prezentował się tak:

Powodem takiego stanu rzeczy nie są raczej różnice między tymi modelami. Mówimy o większym ekranie, pojemniejszej baterii, większej ilości RAM-u i podwójnym aparacie w większym smartfonie. Te same różnice dzieliły przecież iPhone'a 7 i 7 Plus, a jednak w ich przypadku 5,5-calowiec pozostał w cieniu mniejszego brata.

Czyżby iPhone X zmieniał perspektywę?

Pojawienie się iPhone'a X mogło sprawić, że 8 Plus jest traktowany jako dużo tańsza alternatywa.

Obraz

Może i nie ma wąskich ramek i kamery TrueDepth, ale też ma duży wyświetlacz, tyle samo RAM-u (3 GB) czy podwójny aparat ze sztandarową funkcją Portrait Lightning (imitacja oświetlenia studyjnego). Broni się ponadto większą baterią.

W małym modelu tego wszystkiego zabrakło. W dodatku różnice w cenach iPhone'a 8 i 8 Plus (500 zł) są mniejsze niż w przypadku 8 Plus i X (1000 zł).

iPhone 8 najmniej opłacalnym iPhone'em?

Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo dojść do wniosku, że iPhone 8 jest średnio opłacalnym wyborem. 3479 zł za telefon, który funkcjonalnie jest dopiero trzeci w hierarchii producenta, to sporo.

Można się więc zastanowić, czy nie lepiej dorzucić te 500 zł i sięgnąć po Plusa, czyli model, któremu znacznie bliżej do iPhone'a X choćby dzięki podwójnemu aparatowi. Podejrzewam, że to jest główna przyczyna nagłego wzrostu popularności Plusów.

Najpopularniejsze smartfony w trzecim kwartale 2017

Raport firmy Canalys dotyczy nie tylko iPhone'ów. Przygotowała ona także ranking pięciu smartfonów, które zostały dostarczone w największej liczbie egzemplarzy. Oto one:

  1. iPhone 7 - 13 mln egzemplarzy
  2. iPhone 6s - 7,9 mln egzemplarzy
  3. Samsung Galaxy J2 Prime - 7,8 mln egzemplarzy
  4. OPPO A57 - 7,8 mln egzemplarzy
  5. OPPO R11 - 7,2 mln egzemplarzy

Jak widać, ranking został zdominowany przez dwa iPhone'y i dwa klony iPhone'ów chińskiej marki, której w naszej części świata większość osób nawet nie kojarzy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)