iPhone wreszcie w wersji Dual SIM. Chińscy operatorzy potwierdzają przecieki

iPhone wreszcie w wersji Dual SIM. Chińscy operatorzy potwierdzają przecieki

iPhone wreszcie w wersji Dual SIM. Chińscy operatorzy potwierdzają przecieki
Miron Nurski
10.09.2018 10:46, aktualizacja: 10.09.2018 14:14

W 11-letniej historii iPhone'a na rynku nigdy nie pojawił się model, który obsługiwałby dwie karty SIM. W 2018 roku ma się to wreszcie zmienić.

Serwis ITHome opublikował grafikę zapowiadającą iPhone'a Dual SIM. "Nowy iPhone na rynku. Dwie karty, pełne pokrycie sieci. Spóźniasz się, czekałem" - głosi plakat, którą przygotował ponoć operator China Telecom.

Obraz

Wcześniej podobną grafikę przygotować miał inny chiński operator - China Mobile. W tym przypadku wymowny obrazek wylądował na oficjalnym profilu na Facebooku.

Obraz
© facebook.com/ChinaMobileHK

To w zasadzie i tak tylko potwierdzenie tego, o czym mówi się od dawna. Już w czerwcu w kodzie testowej wersji systemu iOS 12 programiści znaleźli komunikaty odnoszące się do dwóch gniazd SIM.

iPhone Dual SIM na razie może się pojawić tylko w Chinach

Niestety większość plotek na temat nowego wariantu iPhone'a ma wspólny mianownik - Chiny. To właśnie w tym kraju sprzedaż ma ruszyć w pierwszej kolejności i na razie nie wiadomo, czy zostanie rozszerzona o kolejne kraje.

O powodach niewielkiej dostępności Dual SIM-ów w Europie już kiedyś pisałem. Takie telefony tworzone są przede wszystkim z myślą o krajach rozwijających się, w których:

  1. pojedynczy operatorzy nie są w stanie pokryć całego kraju swoimi antenami, dlatego użytkownicy muszą korzystać z dwóch sieci jednocześnie;
  2. istnieje duży dysonans w wycenie różnych usług u operatorów, przez co użytkownicy chętnie migrują między ofertami, by płacić jak najmniej za rozmowy i internet.

W Polsce nie mamy problemów ani z zasięgiem, ani z wysokim kosztem usług telekomunikacyjnych, dlatego Dual SIM-y długo nas omijały. Przynajmniej jeśli chodzi o topowe modele, bo te najtańsze - z uwagi na rynki, z myślą o których powstały - często dwa sloty na karty mają.

Ostatnio coś zaczęło się jednak zmieniać

Niedawno byłem na polskiej premierze modelu HTC U12 Life, który istnieje w dwóch wersjach różniących się liczbą slotów na karty SIM. Został poruszony temat dostępności na polskim rynku.

Przedstawiciel HTC zdradził, że do Polski trafi wersja Dual SIM, co ma wynikać z faktu, że rodzimi operatorzy coraz chętniej decydują się na zamawianie właśnie takich wariantów. Jeszcze kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo telekomy niekoniecznie miały interes w sprzedaży Dual SIM-ów. Przecież klient mógłby przez to korzystać z części usług (np. z roamingu) używając karty innego operatora. A jeśli ktoś naprawdę musi mieć dwa numery, lepiej sprzedać mu dwa telefony.

Nie zdziwię się więc, jeśli europejscy operatorzy będą naciskać na Apple'a, by wprowadził iPhone'a Dual SIM także w naszej części świata. Nawet jeśli nie pojawi się w Polsce, o wiele łatwiej byłoby go sprowadzić np. z Francji niż z Chin.

iPhone Dual SIM - raczej tylko najtańszy model

Wiemy już, że Apple ma pokazać 3 smartfony: warianty premium z 5,8- oraz 6,5-calowymi ekranami oraz tańszy model z wyświetlaczem 6,1 cala. Z dotychczasowych przecieków wynika, że wariantu Dual SIM doczeka się tylko ten ostatni.

Wynika to z rzeczy, o których pisałem wcześniej. Po wersję Dual SIM sięgną zapewne przede wszystkim mieszkańcy słabiej rozwiniętych części Chin, a ci niekoniecznie zdecydują się na model kosztujący równowartość 5000 zł.

Przypominam, że premiera nowych iPhone'ów odbędzie się już 12 września.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)