Jailbreak w pełni legalny - co z tego wynika?

fot. na lic. cc, flickr.com/by hughelectronic
fot. na lic. cc, flickr.com/by hughelectronic
Paweł Żmuda

27.07.2010 09:15, aktual.: 27.07.2010 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stało się to, na co wielu posiadaczy iPhone'a czekało od bardzo dawna. Amerykańskie władze jednoznacznie ogłosiły, że łamanie oprogramowania telefonów znane jako jailbreak jest praktyką w pełni legalną. Czy ta decyzja ma szanse na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w polityce takich firm jak Apple czy Google?

Właściciel sklepu Rock Your Phone uważa, że decyzja władz może pozytywnie wpłynąć na przykład na giganta z Cupertino. Mario Ciabarra uważa, że zmiany w prawie są ważnym krokiem w stronę otwarcia rynku aplikacji dla iPhone'a.

Rzecznik Apple - Natalie Kerris stwierdziła, że firma jest zaniepokojona praktyką znaną jako jailbreak i "dokłada wszelkich starań, by korzystanie z telefonów było jak najprzyjemniejsze, a jak wiadomo - łamanie oprogramowania może znacznie wpłynąć na komfort pracy z urządzeniem.

Czy zmiany prawne w USA będą miały jakikolwiek wpływ na rynek komórkowy? Prawdopodobnie nie. Amerykanie stwierdzili bowiem, że producenci mają pełne prawo utrudniać proces łamania oprogramowania, a nawet cofać gwarancję na jailbreakowany sprzęt.

Wygląda na to, że nie. Jedynymi wygranymi w całej sprawie są posiadacze "złamanych" telefonów, którzy do tej pory znajdowali się w szarej strefie. Teraz wiedzą, że to co zrobili nie jest niczym złym. A tak na marginesie - czy Apple kiedykolwiek "ścigało" posiadaczy złamanych smartfonów?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także