Tak Apple Watch "wypluwa" wodę. Zobacz wideo w slow-motion

Tak Apple Watch "wypluwa" wodę. Zobacz wideo w slow-motion

Tak Apple Watch "wypluwa" wodę. Zobacz wideo w slow-motion
Źródło zdjęć: © The Slow Mo Guys
Patryk Korzeniecki
22.06.2020 14:24, aktualizacja: 22.06.2020 16:24

Apple Watch potrafi sam oczyścić się z resztek wody zalegającej w otworach głośnikowych. Smartwatch wyposażono w tryb czyszczenia, który automatycznie uruchamia się pod pływaniu i odblokowaniu zegarka. Zasada działania jest niezwykle prosta i jednocześnie pomysłowa.

Zegarki Apple Watch serii 2, 3, 4 i 5 są odporne na działanie wody. Użytkownik może w nich nawet pływać - bez obawy, że do środka dostanie się woda.

Wymienione smartwatche zostały wyposażone w głośniki umieszczone z boku obudowy, do których siłą rzeczy dostaje się ciecz. Co wtedy?

Apple Watch przystosowano do zanurzenia nie tylko sprzętowo, ale i programowo

The Slo Mo Guys sprawdzili to pod specjalnym obiektywem makro przypominającym sondę. Pozwolił on na znaczne zbliżenie się do obudowy zegarka. Jest on jednak dosyć ciemny, więc wymagał sporej ilości dodatkowego światła.

Obraz
© The Slow Mo Guys

Apple Watch został najpierw porządnie "wykąpany" w wodzie, po czym umieszczono go na stole. Warto zaznaczyć, że urządzenie zostało wyposażone w tryb do kąpieli, który niweluje losowy dotyk wywoływany przez wodę. Po kąpieli odblokowujemy zegarek poprzez obrócenie koronki. I tu przechodzimy do sedna.

Tak jak wspomniałem, w głośniku Apple Watcha w czasie zanurzenia zbiera się woda. Po odblokowaniu urządzenia zegarek uruchamia procedurę jego "oczyszczenia". Smartwatch wydaje serię krótkotrwałych impulsów dźwiękowych, które powodują drgania membrany głośnika o dużym wychyleniu.

How the Apple Watch Ejects Water in Slow Mo - The Slow Mo Guys

Ruchy membrany rozpędzają ciecz i wyrzucają ją z obudowy. Rozwiązanie jest banalne, ale zaskakująco skuteczne. Co ciekawe, podobny mechanizm można znaleźć w smartfonach.

Niektóre telefony wyposażone zostały w tryb czyszczenia głośnika. Działa on na podobnej zasadzie - specjalnie dobrana częstotliwość wymiata z głośnika wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku smartfonów mechanizm wykorzystuje ruch powietrza i służy do usuwania kurzu i pyłu, które nagminnie gromadzą się w otworach głośnikowych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)