Jak będzie wyglądał odświeżony interfejs Galaxy S5?

Samsung Galaxy S4 mini
Samsung Galaxy S4 mini
Miron Nurski

07.01.2014 17:31, aktual.: 08.01.2014 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj Samsung oficjalnie pokazał cztery tablety z nowej linii PRO, które poza świetną specyfikacją wyróżniają się przebudowanym interfejsem. W sieci pojawiły się też przecieki, które dają pogląd na to, jak od strony software'owej będzie się prezentował nadchodzący flagowiec, czyli Galaxy S5.

Pierwsza mała rewolucja w samsungowym TouchWizie miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to światło dzienne ujrzały modele Galaxy Note 3 oraz Galaxy Note 10.1 (2014). Zostały one wzbogacone o funkcję My Magazine, czyli dodatkowy panel z kafelkami, który można wysunąć, przeciągając panel od dolnej części ekranu. To swoista odpowiedź Koreańczyków na funkcję BlinkFeed znaną z produktów HTC. Na wspomnianych kafelkach wyświetlane są informacje z serwisów społecznościowych oraz informacyjnych. Funkcja ta jest skądinąd ściśle zintegrowana z Flipboardem, który odgrywa rolę dostawcy treści.

Przyznam, że podczas testów Galaxy Note'a 3 z My Magazine korzystałem z przyjemnością. Ten kafelkowy interfejs nie tylko wnosił powiew świeżości do nieco archaicznego już TouchWiza (animacje cieszą oko), ale też był bardzo praktyczny i zapewniał wygodny dostęp do najważniejszych informacji.

Najwidoczniej nie byłem w swoim przekonaniu odosobniony i eksperyment zakończył się powodzeniem, bo Samsung postanowił wysunąć swoją nową opcję na pierwszy plan. Została ona znacznie rozbudowana i w nowych tabletach nie jest już tylko dodatkiem, lecz gra pierwsze skrzypce - pełni funkcję ekranu głównego. Zmiana jest tak duża, że południowokoreański gigant zmienił nazwę swojego interfejsu z Nature UX na Magazine UX.

Nowy ekran główny zbudowany jest z aktywnych kafelków wyświetlających w czasie rzeczywistym dane z serwisów internetowych oraz zainstalowanych aplikacji. Zostały one rozmieszczone na trzech pulpitach, na których znajdują się kolejno kafelki z danymi osobistymi użytkownika (kalendarz, skróty do ulubionych aplikacji, pogoda itp.), informacjami z serwisów społecznościowych oraz poświęconymi pracy i produktywności. Filozofia działania nowego interfejsu przypomina aplikację Chameleon Launcher - swego czasu bardzo głośny projekt, który zadebiutował w jednym z serwisów crowdfundingowych, a ostatnio najwidoczniej umarł śmiercią naturalną.

Interfejs Magazine UX na przykładzie tabletu Galaxy TabPRO 10.1 został uchwycony na wideo przez ekipę serwisu Android Authority.

Samsung Galaxy TabPRO 10.1 First Look! [CES 2014]

Oczywiście można się domyślać, że zmiany te nie dotyczą wyłącznie tabletów i kafelkowy interfejs wkrótce zawita także na pokłady smartfonów z Galaxy S5 na czele. Potwierdzają to zrzuty ekranu, które na Twitterze opublikował dziś @evleaks, czyli nieocenione źródło mobilnych przecieków.

Odświeżony interfejs Samsunga
Odświeżony interfejs Samsunga© twitter.pl

Drugi ekran wskazuje na to, że smartfonowy interfejs będzie jeszcze bardziej przypominał funkcję BlinkFeed. Jednocześnie na docku można dostrzec ikonę Magazine, co może sugerować, że kafelki będą się wysuwały po tapnięciu w ikonę. Same ikony również zostały odświeżone i teraz wyglądają nowocześniej.

TouchWiz w obecnej formie często krytykowany jest za niezbyt urodziwy na tle konkurencji wygląd. Dobrze więc, że Samsung w końcu przyłożył się do tego elementu. Jestem ciekaw, czy podobnego odświeżenia doczeka się stylistyka samego smartfona. Wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu kilku tygodni.

Źródła: YouTube; YouTube; Twitter.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)