Wystarczyło trochę sprytu. Amazon Luna pozwoli grać w chmurze na iPhone'ach

Wystarczyło trochę sprytu. Amazon Luna pozwoli grać w chmurze na iPhone'ach

Twoja aplikacja nie zostanie zablokowana, jeśli nie jest aplikacją
Twoja aplikacja nie zostanie zablokowana, jeśli nie jest aplikacją
Miron Nurski
25.09.2020 10:37, aktualizacja: 25.09.2020 12:38

Jak nie drzwiami, to oknem. Platforma Amazon Luna jeszcze nie wystartowała, a już ma znaczącą przewagę nad GeForce NOW Nvidii, Graniem w chmurze Microsoftu czy Stadią Google'a.

Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, wspomniane we wstępie platformy dostępne są wyłącznie na Androidzie. Powód? Restrykcyjny regulamin App Store'a, który - w dużym uproszczeniu - nie dopuszcza do sklepu aplikacji pozwalających na uruchamianie gier w chmurze.

Apple chciałby, by każda gra, którą da się uruchomić na iPhonie czy iPadzie, była dostępna w App Storze jako osobna pozycja. To w zasadzie przeczy idei streamingu (to tak jakby Netflix był nie aplikacją, ale zbiorem filmów dostępnych w wirtualnych sklepach wideo), dlatego dotychczas nikt na warunki Apple'a nie przystanął.

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem był więc moment, w którym Amazon ogłosił, że jego nowo zaprezentowana usługa Luna w pierwszej kolejności trafi na urządzenia z iOS-em, a dopiero w przyszłości na Androida. Tak, dobrze czytacie.

Luna pozwoli zagrać w chmurze na iPhone'ach i iPadach. Amazon znalazł furtkę

W skrócie: Luna w wersji na iOS nie jest tradycyjną aplikacją, lecz PWA (Progressive Web App), o czym donosi Engadget. To taka bardziej zaawansowana strona internetowa, która zachowuje się jak aplikacja, ale jest napędzana przez przeglądarkę.

Najlepsze jest to, że z punktu widzenia użytkownika nie powinno to być większe uniedogodnienie. Skróty do PWA można umieszczać na pulpicie, a po ich uruchomieniu wyświetlane są bez paska adresu. Tego typu apki są co prawda bardziej ograniczone od natywnych aplikacji, ale to już zmartwienie programistów Amazonu. A ci zapewne zadbają o to, by wszystko działało jak należy.

Najważniejsze, że takie działanie jest w 100 proc. zgodne z regulaminem Apple'a. W poświęconym graniu w chmurze punkcie 4.9 znalazła się adnotacja, że dostęp do gier spoza App Store'a może zostać udostępniony z poziomu przeglądarki internetowej.

Microsofcie, Google'u, Nvidio - wasza kolej

Jestem strasznie ciekaw, czy na podobny ruch zdecydują się twórcy konkurencyjnych usług.

Wiązałoby się to z dodatkowymi nakładami pracy i przebudową platform stricte z myślą o urządzeniach z iOS-em, ale chyba to mniejsze zło niż rezygnacja z dotarcia do setek milionów potencjalnych klientów.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)