Nie wyrzucaj starego telefonu. Oto 6 sposobów, by dać mu drugie życie
Twój stary telefon leży i kurzy się w szufladzie? Możesz tchnąć w niego nowe życie. Oto 6 sposobów na to, jak można go inaczej wykorzystać.
23.03.2020 | aktual.: 23.03.2020 15:31
W dzisiejszym świecie żyjemy szybko i równie szybko potrafimy wymieniać telefony. Często wystawiamy je pod młotek. Zdarza się, że marnują się schowane gdzieś w biurku, jednak nie muszą.
Smartfony dzięki możliwości instalacji aplikacji są niesamowicie uniwersalne. Możemy tą uniwersalność wykorzystać.
Stary telefon jako zegarek i budzik
Nieużywany smartfon może zostać użyty w roli zegarka. Wystarczy podłączyć do ładowarki, wyłączyć wygaszanie ekranu i uruchomić aplikację budzika. Najlepiej umieścić smartfon na podstawce - dzięki temu będziemy mogli sprawdzać godzinę jak na zwykłym budziku.
Polecam zasięgnąć do sklepu Google Play lub Apple AppStore, w których znajdziecie mnóstwo pięknych zegarów, np. Timely na Androida czy Alarm Clock HD na iOS (niestety płatny).
Stary telefon jako pilot do TV
Pamiętacie jeszcze moduł podczerwieni w smartfonach? Kiedyś był to popularny sposób na przesyłanie plików między telefonami, dzisiaj w tej roli niewykorzystywany. Diody IR dostały jednak drugie życie, a mianowicie pozwoliły na sterowanie z poziomu telefonu urządzeniami RTV i AGD.
Może się to przydać, jeśli Wasz pilot wyzionął ducha. To jest też dobre rozwiązanie, jeśli macie sporo sprzętu i szukacie jednego urządzenia, które pozwoli nimi wszystkimi sterować.
W sklepie Google Play możecie znaleźć sporo programowych pilotów, np. Mi Remote czy Universal TV Remote. Niestety użytkownicy urządzeń Apple muszą obejść się smakiem - producent nie wyposaża swoich smartfonów w emiter IR.
Stary telefon jako nawigacja z modułem HUD
Nieużywany smartfon można zamienić w zaawansowaną nawigację satelitarną z obsługą wyświetlacza HUD (Head Up Display). HUD to sposób wyświetlania obrazu na przezroczystych powierzchniach. Wygląda on mniej więcej tak:
W taką funkcję wyposażono np, nawigację Sygic, którą sam swojego czasu używałem. Polecam ją też z tego względu, że nie wymaga do działania internetu - dane map zapisują się bezpośrednio na urządzeniu.
Sterowanie komputerem
Kiedyś dosyć często korzystałem z aplikacji Android WiFi Mouse. Po połączeniu do komputera z Windowsem lub MacOS i zainstalowanym klientem umożliwia sterowanie urządzeniem - od sterowania myszą, po pisanie na klawiaturze przez sterowanie odtwarzaczami. Sprawowało się to genialnie, polecam wypróbować.
Trafiłem też na program Remotr - działa zarówno na iOS, jak i Androidzie. Producent informuje, że pozwala na granie na komputerze korzystając z tabletu lub smartfonu. Nie korzystałem, ale jeśli tego używaliście - dajcie znać, jak się sprawuje.
Istnieje jeszcze jedna opcja, a mianowicie mirroring (klonowanie ekranu komputera na smartfonie). Przyznam, że jest to dosyć średnio wygodne, jednak na dużym tablecie może się sprawdzić. Jedną z aplikacji umożliwiających taką formę sterowania jest VNC Viewer.
iPad jako dodatkowy ekran do komputera
Tutaj skupię się na urządzeniach Apple'a, ponieważ próżno szukać tak rozbudowanej funkcjonalności u konkurencji. Otóż iPady wraz z aktualizacją iOS 13 zyskały funkcję Sidecar. Umożliwia ona wykorzystanie iPada jako dodatkowego monitora do komputera. Można też wykorzystać go jako klon ekranu z MacBooka oraz korzystanie z niego za pomocą dotyku.
Co więcej, po podłączeniu iPada wyposażonego w obsługę Apple Pencil możemy wykorzystać go jako tablet graficzny.
Funkcja wymaga połączenie tabletu z komputerem z systemem MacOS Catalina. Może się ono odbywać przewodowo lub bezprzewodowo.
Coś dla muzyków
Są wśród Was gitarzyści? Jeśli tak, to możecie wypróbować Wasz stary smartfon w roli... wzmacniacza gitarowego.
Możemy do tego użyć przystawek iRig 2 i iRig HD 2, które podłączamy do smartfona przez jacka 3,5 mm. Po uruchomieniu dedykowanej aplikacji (np. AmpliTube) możemy wybrać jeden z wielu efektów gitarowych, symulacji kolumn itp.
To genialne rozwiązanie nie tylko ze względu na swoją wszechstronność - po podłączeniu słuchawek możemy grać praktycznie wszędzie, nie przeszkadzając zbytnio osobom wokół. Oczywiście istnieje możliwość podłączenia głośników.
Czy używacie starych smartfonów w jeden z powyższych sposobów? A może macie jeszcze inne pomysły? Dajcie znać w komentarzach.
Zobacz również: