Jak szybki jest Google Pixel 6? Tego się nie spodziewałem

Jak szybki jest Google Pixel 6? Tego się nie spodziewałem

Jak szybki jest Google Pixel 6? Tego się nie spodziewałem
Miron Nurski
27.10.2021 14:38, aktualizacja: 28.10.2021 12:48

Google Tensor naprawdę daje radę.

Pixel 6 to pierwszy smartfon uzbrojony w autorski czip Google'a. W materiałach promocyjnych producent chwali się, że Tensor zapewnia sprawne działanie sztucznej inteligencji. O czystej mocy obliczeniowej wspomina jednak niechętnie.

Raczej mało kto spodziewał się, że Tensor zaskoczy swoją wydajnością. Zwłaszcza że Pixel 6 wykręca niewyśrubowane wyniki w testach benchmarkowych. Tymczasem...

Pixel 6 Pro i iPhone 13 Pro Max: porównanie szybkości działania

PhoneBuff wciął na warsztat najnowsze flagowce Google'a i Apple'a, sprawdzając, jak szybko oba smartfony poradzą sobie z wykonaniem tych samych zadań. Oto wyniki:

Google Pixel 6 Pro vs. iPhone 13 Pro Max Speed Test

Pixel 6 Pro wykonał całe zadanie w 2 minuty i 55 sekund, podczas gdy iPhone'owi 13 Pro Max zajęło to 2 minuty i 50 sekund. Tak, smartfon Google'a przegrał, ale różnica jest niewielka. Test polegał na dwukrotnym uruchomieniu 16 aplikacji, co daje różnicę na poziomie 0,16 sekundy na operację. W codziennym użytkowaniu byłoby to raczej nieodczuwalne.

Co więcej - przegrana Pixela 6 nie jest jednoznaczna. Pierwszych 6 aplikacji uruchomił szybciej i stracił przewagę dopiero podczas renderowania wideo. Różnice w szybkości są więc mocno uzależnione od rodzaju wykonywanych operacji.

Zaznaczmy, że iPhone'y słyną z niezrównanej szybkości działania. Jeśli Google'owi udało się do niej zbliżyć, jest to naprawdę duża rzecz. Zwłaszcza że firma praktycznie w ogóle się tym nie chwali.

Co więcej - Tensor doczekał się dopiero pierwszej generacji, a test przeprowadzono zanim Pixel 6 trafił do sklepów. Na tym etapie niedociągnięcia optymalizacyjne byłyby zrozumiałe.

Postęp dokonany przez Google'a jest ogromy

Pixel 5 w ogóle nie był topowym smartfonem, więc porównywanie jego wydajności z konkurencją nie ma sensu. Ale już Pixel 4 XL z 2019 roku wykorzystywał najmocniejszy wówczas czip Qualcomma - Snapdragona 855.

Google Pixel 4 XL vs. iPhone 11 Pro Max Speed Test

W analogicznym teście, Pixel 4 XL został po prostu rozjechany przez najnowszego wówczas iPhone'a 11 Pro Max już na etapie pierwszego "okrążenia", kończąc je 27 sekund później. Dystans zwiększył się jeszcze bardziej podczas drugiego testu, ale akurat to wynikało z niewielkiej ilości RAM-u.

Przepaść dzieląca wcześniejsze oraz najnowsze Pixele i iPhone'y została drastycznie zmniejszona. W zasadzie wcale nie jest już przepaścią, lecz niewielką i nieoczywistą różnicą.

Miałem rację - Google Tensor zmienia wszystko

Już kilka miesięcy temu pisałem, że Pixel 6 ma szansę zostać pierwszym smartfonem zasługującym na miano "iPhone'a z Androidem", a Tensor zmieni wszystko.

I stało się - Google wreszcie ma pełną kontrolę nad oprogramowaniem i sprzętem, czego efekty już widać. Nie tylko w kwestii szybkości działania, ale i rekordowo długiego deklarowanego wsparcia.

Walka na rynku smartfonów zaczyna się robić naprawdę ostra.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)