Jak zorganizować powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Łączenie obowiązków zawodowych z rolą rodzica nie zawsze jest prostym zadaniem. Przede wszystkim musisz się zastanowić, czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego chcesz pracować w pełnym wymiarze godzin, a potem musisz ustalić z pracodawcą warunki współpracy. Pamiętaj, że masz prawo do skorzystania z dłuższych przerw w pracy. Co więcej, jeśli chcesz zostać jeszcze jakiś czas w domu, to możesz też zdecydować się na urlop rodzicielski. Poznaj więcej szczegółów na ten temat!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

Praca w niepełnym wymiarze na urlopie rodzicielskim

Zamierzasz po urlopie macierzyńskim udać się na urlop rodzicielski? Z tego tytułu przysługuje Ci 41 tygodni wolnych od pracy, jeśli urodziłaś jedno dziecko. Pamiętaj jednak, że możesz także zdecydować się na pracę na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze godzin - taka aktywność sprawi, że łatwiej odnajdziesz się w firmie, gdy już wrócisz na pełny etat. Jak w tym przypadku zorganizować powrót do pełnienia obowiązków zawodowych? Przede wszystkim musisz pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na urlopie rodzicielskim można pracować, ale jedynie na pół etatu lub w jeszcze krótszym wymiarze godzin. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na aktywność zawodową, urlop rodzicielski ulega wydłużeniu do 82 tygodni. Przez ten okres możesz powoli wdrażać się na nowo w pracę po przerwie.

Zadbaj o opiekę nad dzieckiem podczas Twojej nieobecności

Jeśli zdecydujesz się na powrót do pracy, to musisz odpowiednio wcześniej zadbać o opiekę nad maluszkiem. Możesz zdecydować się na podział obowiązków z partnerem lub skorzystaj z pomocy opiekunki, lub innego członka rodziny. Warto także postawić na żłobek. Musisz mieć pewność, że uda Ci się pracować w ustalonym wymiarze godzin bez ciągłego denerwowania się o maluszka. Pamiętaj, że niektóre formy opieki należy zaplanować z większym wyprzedzeniem - przykładowo, jeśli zamierzasz zapisać dziecko do żłobka, powinnaś zapoznać się z dokładnymi zasadami rekrutacji obowiązującymi w wybranej przez Ciebie placówce.

Chcesz sprawdzić, jak długo będzie trwał Twój urlop macierzyński? Wejdź na kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego i dowiedz się, kiedy możesz zacząć planować powrót do pracy!

Umów się na spotkanie z pracodawcą

Jeśli już kończy się Twój urlop macierzyński, koniecznie umów się z szefem na spotkanie. Dzięki temu będziesz mieć okazję, aby wcześniej ustalić z pracodawcą warunki dalszej współpracy - jest to szczególnie ważne, jeżeli chciałabyś udać się na urlop rodzicielski lub poprosić o możliwość pracy na część etatu. Warto też zasugerować, że niektóre obowiązki zawodowe chciałabyś wykonywać zdalnie.

Szukasz nowej posady? Poznaj najnowsze ogłoszenia - praca Wrocław czeka na Ciebie! Sprawdź, jakie są oczekiwania potencjalnych pracodawców!

Praca w niepełnym wymiarze godzin po urlopie macierzyńskim

Przepisy jasno określają, jak dokładnie może wyglądać praca w niepełnym wymiarze godzin po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Jeśli pracownikowi przysługuje urlop wychowawczy, może realizować obowiązki zawodowe w niepełnym wymiarze godzin. W praktyce możliwa jest praca na przykład na ⅞ etatu, czyli 5 dni w tygodniu po 7 godzin. Należy jednak podkreślić, że skrócony czas pracy nie może wynieść mniej niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Czyli w przypadku standardowego 40-godzinnego etatu, maksymalnie można go zmniejszyć do 20 godzin tygodniowo.

Skorzystaj z dłuższych przerw

Powrót po urlopie macierzyńskim wiąże się z możliwością skorzystania z wielu rozwiązań, które ułatwią Ci organizację pracy. Jednym z nich jest możliwość odbywania dłuższych przerw - dotyczy to kobiet, które karmią piersią co najmniej jedno dziecko i pracują ponad 6 godzin dziennie. W tym przypadku można wykorzystać w ciągu dnia dwie półgodzinne przerwy. Należy podkreślić, że przepisy pozwalają także na ich połączenie, aby dzięki temu karmiąca mama mogła wychodzić z pracy godzinę wcześniej. Dla wielu kobiet to duże ułatwienie, dzięki któremu mogą wcześniej przejąć opiekę nad dzieckiem.

Koniec urlopu macierzyńskiego to dobry czas na zmiany! Odwiedź Targi Pracy Kraków i poznaj nowe perspektywy zawodowe!

Podsumowanie

Skontaktuj się z pracodawcą przed upływem urlopu macierzyńskiego i poinformuj go o swoich dalszych planach. W zależności od indywidualny oczekiwań poproś o możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych lub złóż wniosek o urlop rodzicielski i zdecyduj się na pracę na pół etatu. Zastanów się, jakie rozwiązanie okaże się dla Ciebie najwygodniejsze, abyś z łatwością mogła zorganizować swój powrót do firmy.

Wybrane dla Ciebie