Jaką wielkość ekranu smartfona preferujesz? [ankieta]

Jaką wielkość ekranu smartfona preferujesz? [ankieta]

Asus Transformer AiO
Asus Transformer AiO
Miron Nurski
06.05.2015 12:55, aktualizacja: 06.05.2015 16:45

Jeszcze nigdy wachlarz wielkości smartfonowych ekranów nie był tak szeroki jak dziś. A jakie gabaryty preferujecie Wy?

Pamiętam, że jeszcze nie tak dawno 4-calowe wyświetlacze wydawały mi się niewyobrażalnie wielkie. Ba, w 2007 roku Steve Jobs prezentujący pierwszego iPhone'a o 3,5-calowym ekranie nazwał go "gigantycznym", co nikogo nie dziwiło, bo wtedy taka wielkość faktycznie robiła wrażenie. Dziś o tego typu przekątnej nikt już nie myśli, a i 4 cale spotykane są już przede wszystkich w tańszych słuchawkach takich jak Lumia 435 czy 535.

Lumia 532 z 4-calowym ekranem
Lumia 532 z 4-calowym ekranem

Jeśli chodzi o nieco większe telefony, myślę że do jednego worka możemy wrzucić przekątne oscylujące w granicach 4,3-4,7 cala. Dawniej tego typu smartfony bywały nazywane "telewizorami", a dziś jest to rozmiar typowy dla starszych flagowców, mniejszych wariantów popularnych smartfonów czy urządzeń celujących w średnią półkę cenową.

Lumia 735 z 4,7-calowym ekranem
Lumia 735 z 4,7-calowym ekranem

Wielu producentów wyjątkowo upodobało sobie ekrany o przekątnej ok. 5 cali. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu były one zarezerwowane przede wszystkim dla najmocniejszych smartfonów na rynku, ale dziś nie jest to już żadna reguła, bo można przebierać w 5-calowcach, które nie nadwyrężą zbytnio budżetu.

Lumia 540 z 5-calowym ekranem
Lumia 540 z 5-calowym ekranem© Microsoft

Sporą popularnością cieszą się także smartfony z ekranami o przekątnej 5,3-5,7 cala, które potocznie nazywa się phabletami. Ciężko znaleźć dziś firmę, która nie miałaby w swojej ofercie tego typu produktu.

Lumia 640 XL z 5,7-calowym ekranem
Lumia 640 XL z 5,7-calowym ekranem

Nie możemy również zapomnieć o 6-calowcach. Dla jednych absurd, dla innych ideał.

Lumia 1520 z 6-calowym ekranem
Lumia 1520 z 6-calowym ekranem© Krzysztof Basel

Większe urządzenia - w mojej opinii - nie mieszczą się już w definicji smartfona ani nawet phabletu. Sam preferuję określenie "tabletofon", ale niewykluczone, że za parę lat tego typu gabaryty staną się to standardem i 5-calowce będą równie rzadko spotykanym zjawiskiem jak dziś 4-calowce...

Zanim to nastąpi (lub nie), chciałbym Was zapytać o preferowaną przez Was wielkość ekranu. Chodzi mi tylko o gabaryty z pominięciem innych cech. Mnie najprzyjemniej korzysta się ze smartfonów o ok. 5,2-calowych wyświetlaczach, ale jeśli jakiś telefon kupi mnie czymś innym (aparat, funkcjonalność itp.) jestem skłonny lewitować w granicach 5-6 cali.

[polldaddy]8848262[/polldaddy]

Materiał powstał we współpracy z firmą

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)