Jaki będzie nowy iPhone? - podsumowanie przed oficjalną premierą

Jaki będzie nowy iPhone? - podsumowanie przed oficjalną premierą
Kamil Bąkowski

11.09.2012 11:25, aktual.: 11.09.2012 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z najpilniej strzeżonych sekretów Apple’a - iPhone 5 - zostanie ujawniony już jutro, tj. 12 września. Będzie rewolucja, a może czeka nas zero zaskoczenia?

Rozmiar, nazwa i wygląd

Trwają ostatnie przygotowania do oficjalnej premiery szóstej generacji telefonu iPhone. Budynek amerykańskiego centrum sztuki współczesnej, Yerba Buena Center for the Arts, w San Francisco jest już niemal gotowy na przywitanie nowego iPhone'a. Na zewnątrz centrum pojawił się kolorowy banner, który jest powiązany z nadchodzącym modelem. Jak wskazują redaktorzy serwisu AllThingsD, wydaje się, że każda wstęga reprezentuje rozciągniętą wersję ikon poszczególnych aplikacji iPhone'a. Idąc tym tropem, możliwe, że Apple zaprezentuje rozciągniętą wersję swojego telefonu z większym ekranem.

Nazwa stoi pod znakiem zapytania

Nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosiła szósta generacja telefonu Apple'a: iPhone 5 czy może nowy iPhone. iPad 3 zadebiutował na rynku jako nowy iPad, można więc myśleć, że Apple w przypadku kolejnego telefonu wybierze nazewnictwo analogiczne. Według mnie nowe nazewnictwo powoduje zamieszanie wśród potencjalnych klientów. Wielu zastanawia się, czy nowy iPad jest gorszy niż iPad 2 (numeracja na to wskazuje). Myślę, że Apple w przypadku iPhone'a zdecyduje się na schemat znany z poprzednich generacji. Cyfra 5 przy nazwie iPhone będzie nawiązywała do premiery pierwszej odsłony telefonu, która miała miejsce pięć lat temu.

Wygląd 

Bez wątpienia Apple odświeży design kolejnego iPhone'a. Jednak zmiana wyglądu telefonu względem iPhone'a 4/4S może nie być tak znacząca jak w przypadku iPhone'a 3G/3GS i iPhone'a 4. Nowy iPhone ma mieć nieco większe rozmiary za sprawą większego ekranu.

Większość dotychczasowych rzekomych prototypów iPhone'a 5 przedstawiała rozciągnięty w pionie telefon z aluminiową anteną (ramką), metalowym tylnym panelem oraz szklaną powłoką z przodu - w skrócie możemy mówić o zmodyfikowanym designie iPhone'a 4. Chciałbym jednak, by Apple poszedł krok dalej i zaprezentował telefon o unikatowym wyglądzie. Zaskoczeniem byłby smartfon bez ramki wokół wyświetlacza, a także bez przycisku Home. Zapewne pozostanie to w sferze życzeń, podobnie jak elastyczny Samsung Galaxy Note 2.

Apple może też zmienić design słuchawek znanych z iPoda i iPhone'a.

Nowe gniazdo, większy ekran, łączność

Nowy dock iPhone 5 8-pin w porównaniu do microUSB, fot.nowwhereelse
Nowy dock iPhone 5 8-pin w porównaniu do microUSB, fot.nowwhereelse

Minidock

Zauważalną zmianą ma być wyposażenie urządzenia w nowe złącze - minidock. 30-stykowe gniazdo ładujące zostanie zastąpione rozwiązaniem z 8 stykami. Krytyka braku standardu microUSB w telefonie może więc uderzyć ze zdwojoną siłą. Apple, stosując nowy minidock, zerwałby z setkami kompatybilnych akcesoriów, stacji dokujących, które są dostępne na rynku.

Gniazdo audio 3.5 mm zostać przeniesione na dół urządzenia (wskazuje na to chociażby nowy bumper Gresso dla iPhone'a 5).

Bumper Gresso iPhone 5, fot. Pocket-lint.com
Bumper Gresso iPhone 5, fot. Pocket-lint.com

Większy ekran = większa wygoda

Jako użytkownik iPhone'a twierdziłem, że ekran 3,5" jest wystarczający. Podobnie jak wielu uważałem, że obsługa za pomocą kciuka smartfonów z ekranem większym niż 3,5" staje się problematyczna. Im dłużej jednak korzystałem z rozwiązań konkurencji, w tym modeli takich jak Nokia Lumia 800, Galaxy S II/S III, Galaxy Nexus, itd., tym bardziej przekonywałem się, że mniejszy wyświetlacz w iPhonie staje się powoli jego minusem. Firma z Cupertino doszła najwyraźniej do tego samego wniosku. iPhone 5 będzie pierwszym smartfonem Apple'a z wyświetlaczem co najmniej 4-calowym.

Według aktualnych plotek nowy ekran Retina Display ma mieć dokładnie 4,08". Wyświetlacz zostanie wydłużony, szerokość będzie ta sama - mowa o rozdzielczości 1136 x 640 pikseli. Oznaczałoby to modyfikację formatu obrazu, który byłby zbliżony do 16:9 (wymagałoby to dostosowania aplikacji). Pomimo większych rozmiarów wyświetlacza telefon ma być jeszcze cieńszy dzięki wykorzystaniu technologii in-cell. Adam pisał już o plusach tego rozwiązania.

LTE

iPhone 5, podobnie jak nowy iPad, ma wspierać standard LTE. Mówi się, że iPhone obsłuży globalne LTE (częstotliwości nie tylko 700 i 2100 MHz). Co za tym idzie - obsłużyłby LTE w Europie (częstotliwości 800 MHz, 1800 MHz oraz 2600 MHz). Dla przypomnienia, nowy iPad wspiera LTE tylko w sieciach amerykańskich: AT&T oraz Verizon.

Procesor, pamięć, nanoSIM i NFC

Yerba Buena Apple Event Banner, fot. z serwisu Flickr - autorstwa - Ekkapong T
Yerba Buena Apple Event Banner, fot. z serwisu Flickr - autorstwa - Ekkapong T

Szybszy procesor, więcej RAM-u

Apple iPhone 5 zostanie wyposażony w szybszy procesor, najprawdopodobniej układ dwurdzeniowy A5X z nowego iPada z czterordzeniowym procesorem graficznym. Może się też okazać, że będzie to układ czteordzeniowy A6. Spodziewam się również dwukrotnie więcej pamięci RAM (1 GB).

Nano-SIM

Apple już raz wymusił zmianę standardu kart SIM w nowych telefonach na micro-SIM. iPhone 5 ma być pierwszym urządzeniem na rynku korzystającym z nowego standardu nano-SIM. Wszystko po to, aby zwiększyć miejsce dostępne w środku urządzenia. Zdjęcia rzekomych kart nano-SIM niemieckiego T-Mobile, przeznaczonych dla iPhone'a 5, pojawiły się już w Internecie i wydaje się niemal pewne, że kolejny model będzie wspierał nowy standard. 

NFC

Wprowadzenie w iPhonie 5 technologii bezdotykowej łączności NFC, wykorzystującej wysokie częstotliwości, wydaje się mało prawdopodobne. Już przed premierą iPhone'a 4S plotkowano o rzekomej obsłudze NFC, podobnie jest teraz. Ostatnie doniesienia wskazują, że Apple po raz kolejny zrezygnuje z wykorzystania standardu NFC w swoim przyszłym urządzeniu. To jednak zagadka, która wyjaśni się w momencie oficjalnej premiery telefonu.

Oprogramowanie, premiera i podsumowanie

Oprogramowanie

Apple odkrył karty dotyczące kolejnej wersji mobilnej platformy, iOS 6, długo przed premierą iPhone'a 5. Jeśli jesteście ciekawi nowości, jakie wprowadzi iOS 6, zapraszam do lektury szczegółowego artykułu Mateusza.

Data premiery

iPhone 5 ma zadebiutować 21 września 2012 roku.

Nowy iPhone = zero zaskoczenia?

O nowym iPhonie teoretycznie wiemy więcej niż o poprzednich modelach. Zaskoczeniem nie będzie bardziej pojemna bateria, nieco lepsza przednia kamera czy tylny aparat. Osobiście nie spodziewam się niczego więcej niż to, co wymieniłem wyżej. Choć mam nadzieję, że się mylę, a nowy iPhone będzie tak samo magiczny jak koncept urządzenia na wideo poniżej.

[swf]http://youtu.be/DuosLfc0zU8[/swf]

Co byłoby dla mnie zaskoczeniem? Wsparcie dla standardu wymiany danych za pomocą Wi-Fi-Wi-Fi Direct, wprowadzenie do systemu iOS ekranu głównego z widżetami, a także kompletna zmiana designu, rezygnacja z przycisku Home.

Jeśli nowy iPhone będzie miał wyżej wymienione funkcje i wyposażenie, a w szczególności większy ekran, to Apple z łatwością sprzeda kolejne miliony sztuk urządzenia. Dla niektórych jednak sam większy wyświetlacz może okazać się zbyt mało znaczącą zmianą. Co Wy chcielibyście zobaczyć w nowym iPhonie?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)