Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy?

Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy?

Lenovo Moto Z
Lenovo Moto Z
Mateusz Żołyniak
19.08.2016 14:37, aktualizacja: 19.08.2016 16:37

Pora na porcję ciekawych danych zebranych przez firmę Apteligent, które dotyczą procesu aktualizacji smartfonów z Androidem (i nie tylko).

Apteligent to firma zajmująca się zbieraniem i analizowaniem danych z rynku aplikacji mobilnych. Dzięki rozwiązaniom Amerykanów programiści dostają informacje dotyczące działania i diagnostyki programów i systemów mobilnych. Firma przygotowała ostatnio bardzo ciekawy raport, który dotyczy procesu aktualizacji smartfonów z Androidem przez poszczególnych producentów.

Motorola w Stanach przed LG i HTC

Badania zostały przeprowadzone przez Apteligent w Stanach i Indiach, a ich główna część dotyczyła szybkości aktualizacji oprogramowania telefonów do Androida 6.0 Marshmallow, który został wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Pod uwagę wzięto smartfony najbardziej popularnych marek - Samsunga, LG, Motoroli, HTC, Sony i ZTE. Nexusy z oczywistych powodów zostały wykluczone przez twórców raportu.

Szybkość wprowadzania aktualizacji do Androida 6.0 Marshmallow przez popularnych producentów na rynku amerykańskim
Szybkość wprowadzania aktualizacji do Androida 6.0 Marshmallow przez popularnych producentów na rynku amerykańskim© apteligent

Raport wskazuje, że z procesem aktualizacji w Stanach najszybciej poradziła sobie Motorola, która wypuściła stosowny update już w listopadzie. W dużej mierze wynika to ze ścisłej współpracy z firmą Google oraz stosowania niezbyt mocno zmodyfikowanej wersji Androida.

Drugie i trzecie miejsce w rankingu zajęły odpowiednio LG i HTC. Najgorzej wypadło ZTE. Firmy Sony i Samsung update'y do Marshmallowa zaczęły wprowadzać po ok. 5 miesiącach.

Szybkość wprowadzania aktualizacji do Androida 6.0 Marshmallow przez popularnych producentów na rynku indyjskim
Szybkość wprowadzania aktualizacji do Androida 6.0 Marshmallow przez popularnych producentów na rynku indyjskim© apteligent

Rozkład danych dla rynku indyjskiego jest bardzo podobny, ale tu zdecydowanym liderem okazało się LG, które wyprzedziło HTC i Motorolę. Apteligent wskazuje do tego, że Tajwańczycy zaktualizowali wszystkie modele kompatybilne z nową wersją systemu, podczas gdy inne firmy ograniczyły do wybranych.

Inne wnioski, które płyną z badania to m.in.:

  • Motka nie przykłada się szczególnie do aktualizacji poza Stanami;
  • LG naprawdę szybko wprowadza nowe wersje Androida dla kluczowych telefonów;
  • ZTE (i wielu innych chińskich producentów) aktualizuje jedynie topowe smartfony.

Sony wygrywa w kategorii stabilności działania

Apteligent nie poprzestało jedynie na analizie szybkości procesu aktualizacji. Firma postanowiła również sprawdzić, którego producenta oprogramowanie działa najbardziej stabilnie. W tym badaniu pod uwagę brano obsługę aplikacji, które dziennie uruchamiane są co najmniej 0,5 mln razy - popularne programy są zazwyczaj lepiej zoptymalizowane, dzięki czemu działają dobrze nawet na starszych urządzeniach.

Średnia liczba problemów z uruchamianymi aplikacjami, która przypada na smartfony danego producenta
Średnia liczba problemów z uruchamianymi aplikacjami, która przypada na smartfony danego producenta© Apteligent

W tym badaniu najlepiej wypadło Sony, którego smartfony cechują się najmniejszą liczbą problemów z aplikacjami (zamrażanie programów, wymuszone zamykanie). Drugie miejsce zajęła Motorola, a kolejni byli odpowiednio - HTC, Samsung, LG i ZTE. Warto dodać, że w przypadku Samsunga i LG średni wynik podwyższają nieco starsze i tańsze smartfony, które wciąż są bardzo popularne. Duże problemy ze stabilnym działaniem mają urządzenia ZTE, na których wyraźnie częściej pojawiają się problemy z poprawną obsługa programów.

Smartfony polecane przez Apteligent

Amerykanie na podstawie powyższych danych zasugerowali nawet kilka nadchodzących smartfonów, które powinni wziąć pod uwagę użytkownicy. Szczególnie ci, którym zależy na stabilności działania oprogramowania i jego szybkim aktualizowaniu. Na pierwszym miejscu znalazły się modele Lenovo Moto Z i Moto Z Force oraz nowy Nexus, który ma zostać wyprodukowany przez HTC. Apteligent uważa, że warto wziąć również pod uwagę nowość LG z linii V.

Zróżnicowanie androidów na różnych rynkach

Warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku, który powiązany jest z przygotowywaniem aktualizacji oprogramowania. Jest nim różnorodność smartfonów - im więcej jest unikalnych urządzeń, tym mniejsza szansa, że wszystkie one szybko dostaną nową wersję Androida (o ile w ogóle ją dostaną). Producenci w pierwszej kolejności zwracają bowiem uwagę na najbardziej popularne urządzenia, z których korzysta największa liczba użytkowników.

Zróżnicowanie smartfonów na różnych rynkach
Zróżnicowanie smartfonów na różnych rynkach© apteligent

Apteligent postanowiło więc sprawdzić, jaką różnorodnością smartfonów cechują się poszczególne kraje. Z poniższego wykresu jasno wynika, że najbardziej zróżnicowany (z uwzględnionych w badaniu) jest rynek rosyjski - potrzeba ponad 230 różnych urządzeń, aby dość do progu 90 proc. ogółu wykorzystywanych w danym kraju smartfonów. Co więcej - najpopularniejsze smartfony mają jedynie po 5 proc. udziałów w rynku. Dla porównania w Stanach potrzeba tylko 10 urządzeń, aby osiągnąć 44 proc. rynku (Galaxy S5 miał 12 proc.), a w Australii 10 najbardziej popularnych urządzeń stanowi aż 74 proc. rynku.

Udziały 10 najbardziej popularnych smartfon na rynku rosyjskim
Udziały 10 najbardziej popularnych smartfon na rynku rosyjskim© apteligent

Urządzeniami, które najszybciej otrzymują nowe wersje Androida, niezmiennie będą Nexusy, ale Google cały czas pracuje wraz z producentami nad usprawnieniem procesu aktualizacji. Największą przeszkodą pozostają testy i akceptacje producenckiego oprogramowania przez giganta Mountain View, ale to nie wszystko. Na cały proces wpływa również ogromna liczba dostępnych urządzeń (czasami dany producent wprowadza kilka bardzo podobnych modeli), nad których oprogramowaniem producenci zwyczajnie nie mają czasu pracować.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)