Smartfony bez ramek wokół ekranu coraz bliżej. Japan Display szykuje już odpowiednią technologię
Japan Display - jeden z największych producentów wyświetlaczy na świecie - pracuje nad nowym typ ekranów, które pozwolą na tworzenie smartfonów o niespotykanej dotąd konstrukcji.
Nowy typ wyświetlaczy "Full Active" cechuje się ultracienkimi ramkami ze wszystkich czterech stron.
Całą elektronikę odpowiedzialną za wyświetlanie obrazu i wykrywanie dotyku rozmieszczono w taki sposób, że niemal cała powierzchnia panelu jest aktywna.
Niektórzy producenci wyświetlaczy próbowali już robić bezramkowe panele, ale ta "bezramkowość" zawsze była 75-procentowa. Sterownik ekranu i resztę komponentów spychano po prostu na jedną z krawędzi. To pozwoliło stworzyć m.in. takie smartfony jak Sharp AQUOS Crystal.
Technologia nie nadążyła także za wizją projektantów Moto 360. Chęć stworzenia smartwatcha z cieniutką ramką otaczającą ekran wymusiła na nich ucięcie wyświetlacza charakterystyczną bródką, pod którą umieszczono m.in. sterownik ekranu.
Opracowywana przez Japan Display technologia "Full Active" pozwoli na uniknięcie tego typu kompromisów i tworzenie smartfonów, których praktycznie cały front wyświetla obraz.
Zaraz, zaraz, a co z głośnikiem i przednią kamerką?
Ok, wyświetlacz wyświetlaczem, ale front smartfonów skrywa także inne podzespoły. Problem braku głośnika udało się jednak rozwiązać Sharpowi, który we wspomnianym wcześniej modelu zastosował mechanizm przewodnictwa kostnego. Po przyłożeniu smartfona do skroni dźwięk wędruje od wibrującego szkła bezpośrednio do ucha wewnętrznego.
Z kolei kamerkę do selfie sprytnie ukryło LG w modelu V10. Nad wyświetlaczem głównym ulokowano wąski ekran dodatkowy, który nie wypełnia całej szerokości smartfona i zostawia nieco miejsca na aparat.
Kwestia umiejętnego wykorzystania istniejących rozwiązań i bezramkowy smartfon gotowy. Pytanie tylko, który z producentów pierwszy się na stworzenie takiego cacka skusi.
Bezramkowe smartfony staną się nowym standardem?
Ptaszki ćwierkają, że na 10-lecie pierwszego iPhone'a Apple szykuje duże zmiany w designie. Rewolucja ma obejmować wypełnienie wyświetlaczem całego przedniego panelu przyszłorocznego smartfona.
Apple opatentował już nawet pokrycie wyświetlacza niewielkimi otworami skrywającymi kamerę i sensory.
Kto wie, czy właśnie w tym kierunku nie będą zmierzać producenci. Jest tylko jeden problem: wąskie ramki to mniejsze gabaryty urządzenia. Mniejsze gabaryty urządzenia to mniej miejsca na baterię...
Japan Display planuje ruszyć z masową produkcją swoich wyświetlaczy w marcu 2017 roku.