Kasa ze sprzedaży iPhone'ów popłynie do Nokii. Jest nowa umowa

Apple iPhone i Nokia 3310
Apple iPhone i Nokia 3310
Źródło zdjęć: © benchmark.pl
Miron Nurski

03.07.2023 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia może i sama nie produkuje już smartfonów, ale wciąż zarabia na smartfonach innych.

W 2023 roku wygasa umowa licencyjna, w ramach której Nokia udostępnia Apple'owi swoje patenty. Pół roku przed jej wygaśnięciem fiński gigant pochwalił się podpisaniem nowej, wieloletniej umowy.

Warunki porozumienia pozostają poufne, ale inwestorzy Nokii zostali poinformowani, że jej efekty będzie można zobaczyć już w styczniu 2024. Niewykluczone więc, że Finom udało się wynegocjować korzystniejsze warunki. Zwłaszcza że podstawy do negocjacji mieli solidne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nokia wylicza, że ponad 5500 z ok. 20 000 posiadanych przez nią rodzin patentów związanych jest z 5G i ma charakter krytyczny. Oznacza to, że budowanie ekosystemu 5G bez wykorzystania własności intelektualnej Nokii jest niemożliwe. Firma zapewnia jednocześnie, że licencjonuje swoje rozwiązania na "uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach".

Skandynawska firma chwali się, że od 2000 roku zainwestowała w badania i rozwój ponad 140 miliardów euro. Aktualnie udziela innym firmom licencji nie tylko na technologie, ale i całą markę. Smartfony Nokia od lat produkowane są przez niezależną spółkę HMD Global w ramach licencji na znaki towarowe.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)