Tak, Nokia zmieniła logo. Nie, nie ta Nokia od smartfonów

Tak, Nokia zmieniła logo. Nie, nie ta Nokia od smartfonów

Stoisko Nokii na MWC 2023
Stoisko Nokii na MWC 2023
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Miron Nurski
27.02.2023 12:53, aktualizacja: 27.02.2023 16:23

Przynajmniej na razie.

Nokia ogłosiła, że po niemal 60 latach zmienia swoją identyfikację wizualną, a tym samym logo. Czytelny i rozpoznawalny napis Nokia został zastąpiony przez... nieco mniej czytelny i nieco mniej rozpoznawalny napis Nokia.


Chodzi o zerwanie z przeszłością. "Było skojarzenie ze smartfonami, ale w dzisiejszych czasach jesteśmy firmą technologii biznesowych" - mówią przedstawiciele Nokii w rozmowie z Reutersem.

Stare i nowe logo Nokii
Stare i nowe logo Nokii© Licencjodawca

Warto w tym miejscu odnotować, że zmiana logo dotyczy firmy Nokia. Tej, która zajmuje się rozwojem i dostarczaniem usług i technologii telekomunikacyjnych, w tym stawianiem masztów 5G.


Marka smartfonów to - no właśnie - marka. Została przejęta w 2016 roku przez firmę HMD Global i to ona odpowiada za rozwój urządzeń z logo Nokii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideoO ile firmie Nokia może zależeć na zerwaniu z przeszłością, o tyle HMD Global niekoniecznie. Marketing smartfonów w dużej mierze bazuje przecież na sentymencie, a więc rezygnacja ze znanego na całym świecie logo może być właścicielom marki nie na rękę.


Nie dziwi więc, że o ile firma Nokia ma już na swojej stronie nowe logo, o tyle pion smartfonów wciąż wykorzystuje stare.

Witryna smartfonów Nokii nie wykorzystuje jeszcze nowego logo
Witryna smartfonów Nokii nie wykorzystuje jeszcze nowego logo© Licencjodawca

W dniu ogłoszenia zmiany identyfikacji wizualnej zadebiutowały zresztą smartfony Nokia G22 oraz C32, które także mają na obudowach stare logo.

Nokia G22
Nokia G22© Nokia

Również na MWC 2023 znalazłem wielkie stoisko Nokii z ogromnym wejściem w kształcie nowego logo.

Ale już stoisko z telefonami oznaczone jest symbolem, który wszyscy dobrze znają.

Stoisko HMD Global na MWC 2023
Stoisko HMD Global na MWC 2023© Licencjodawca

Nie wiadomo, jak długo smartfony Nokia zdobione będą przez poprzedni logotyp, bo nieznane są warunki licencyjne. Osobiście podejrzewam jednak, że HMD Global będzie starało się trzymać przeszłości tak długo jak to możliwe.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komorkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)