Kod Androida 4.2 został upubliczniony

Kod Androida 4.2 został upubliczniony

Android Jelly Bean | fot. androidcentral.com
Android Jelly Bean | fot. androidcentral.com
Michał Brzeziński
15.11.2012 07:00, aktualizacja: 15.11.2012 08:00

Nieco ponad dwa tygodnie po zaprezentowaniu najnowszej wersji swojego systemu Google udostępnił jego kod źródłowy. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika?

W ostatnich dniach gigant z Mountain View miał dużo roboty. Do sprzedaży weszły Nexus 4 i Nexus 10, a liczba zainteresowanych sprawiła, że nawet serwery Google'a nie wytrzymały naporu. W USA wszystkie dostępne egzemplarze rozeszły się w ciągu 30 minut. Szał godny premiery iPhone'a, ale zamiast odwiedzania fizycznych sklepów konsumenci nerwowo odświeżali stronę, próbując kupić swoje wymarzone urządzenie.

iPhone vs. Nexus 4 | fot. AndroidPolice
iPhone vs. Nexus 4 | fot. AndroidPolice

Aktualizację oficjalnie otrzymały dwa "stare" sprzęty Google'a:  Galaxy Nexus oraz Nexus 7. Paradoksalnie to ich właściciele jako pierwsi mieli okazję wypróbować najnowszego Androida. Oczywiście aktualizacja jest rozłożona w czasie i nie dotarła jeszcze do wszystkich.

Jean-Baptiste Queru ogłosił, że kod Androida 4.2 już został wprowadzony do Android Open Source Project. Co ciekawe, brakuje tam źródła Nexusa 4 (chociaż zostanie jak najszybciej opublikowany) oraz Nexusa 7 z 3G. Problemem z tym drugim jest licencja dotycząca GSM - na razie nie wiadomo, jak Google rozwiąże tę sprawę.

Queru gorąco poleca źródło Nexusa 10, który jest najbardziej otwartym urządzeniem. Jedynie kod GPU nie mógł zostać opublikowany, co czyni go łatwym celem dla niezależnych deweloperów.

I właśnie to ma największe znaczenie w upublicznieniu źródła Androida. Dużo zyskują na tym osoby, których smartfony albo nigdy nie dostaną aktualizacji, albo będą musiały na nią za długo czekać. Z pewnością najbardziej uradowani są właściciele smartfonów LG.

Z otwartym źródłem deweloperzy mogą się wziąć do roboty i na pewno szybko zobaczymy nieoficjalne porty Androida 4.2 Jelly Bean na wszystkie popularne urządzenia.

Przy okazji w oficjalnym oświadczeniu Google wspomniał, że "nie ma wsparcia dla Androida 4.2 dla Nexusa S i Motoroli Xoom. Te urządzenia powinny ciągle działać na wersji 4.1.2". Czyli prawie dwa lata (odpowiednio grudzień 2010 i luty 2011) od prezentacji ten smartfon i tablet przechodzą na emeryturę. Można było się tego spodziewać. Pomimo to Nexus S i Motorola Xoom jako urządzenia dla deweloperów na pewno doczekają się porządnego portu Androida 4.2.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)