Kolejne iPhone'y i iPady z czterordzeniowcami Samsunga? To praktycznie przesądzone...

iPhone 5 jednak z procesorem Samsunga? (fot. 9To5Mac)
iPhone 5 jednak z procesorem Samsunga? (fot. 9To5Mac)
Kamil Homziak

19.10.2011 20:22, aktual.: 19.10.2011 22:22

Napięte ostatnio stosunki między Apple'em a Samsungiem sprawiły, że w kolejnych wersjach produktów z iOS jabłkowy koncern miał zrezygnować z koreańskich procesorów na rzecz tych produkcji TSMC. Wcale nie musi się tak stać.

Według informatorów Korea Times Monday Apple prowadzi z Samsungiem rozmowy na temat 28-nanometrowego, czterordzeniowego procesora A6, który miałby zostać użyty w kolejnym iPadzie i iPhonie 5. Nie oznacza to jednak, że Koreańczycy będą wyłącznym dostawcą Apple'a - TSMC także będzie produkować układy na specjalne zamówienie Amerykanów, ale dostawy będą śladowe. Z czego wynika taka decyzja? Tajwańczycy mają problemy z zagwarantowaniem jakości produkowanych układów, a gigant z Cupertino nie może sobie pozwolić na wpadki.

Południowokoreański dziennik donosi też, że stosunki między technologicznymi gigantami wcale nie są tak napięte, jak mogłyby sugerować wojny patentowe. Według rzecznika prasowego Samsunga Lee Jae-Yong (dyrektor operacyjny koncernu) miał się spotkać niedawno z prezesem Apple'a, Timem Cookiem, a rozmowa dotyczyła wznowienia pełnej współpracy hardware'owej, bardzo korzystnej dla obu firm.

Dla większości konsumentów producent podzespołów nie ma większego znaczenia - ważne, aby końcowy produkt był szybki i niezawodny. Działania Apple'a wydają się sensowne. Firma nie chce inwestować w niepewny produkt, który mógłby się psuć, wpływającym tym samym na wizerunek marki. Sporo mówi się o tym, że TSMC nie radzi sobie z niższym procesem technologicznym 28 nm. Do premiery nowego iPhone'a pozostał mniej więcej rok, niewykluczone więc, że w tym czasie TSMC dopracuje technologię, a Samsung jednak pójdzie w odstawkę...

Jak ocenić wiarygodność podanej wiadomości? Wydaje mi się, że to tylko plotki. Apple może wprowadzić układy Quad Core do iPadów 3, ale czy nastąpi to zaraz po wprowadzaniu iPhone'a 4S, pod którego deweloperzy zaczęli dopiero optymalizować swoje tytuły? Raczej nie, chyba że obawia się konkurencji w postaci nowych tabletów z Androidem i pierwszych urządzeń z Windows 8.

Aktualizacja:

Dziś pojawiły się nowe fakty dotyczące spotkania Lee Jae-Yonga z Timem Cookiem. Okazuje się, że współpraca nie zostanie ograniczona do produkcji procesora A6 dla urządzeń Apple'a, ale przyjmie bardziej długofalowy charakter. Według koreańskich gazet firmy wznowią współpracę w 2012 roku i może ona potrwać nawet do 2014 roku. Nie oznacza to jednak zawieszenia broni w procesach sądowych między Apple'em a oddziałem mobilnym Samsunga. Wspólna praca ma dotyczyć sprzętu i zapewne będzie równie owocna jak wcześniejsze umowy między firmami.

Źródło: 9To5Mac

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)