ASUS kończy z produkcją smartfonów? Aktualizacja: firma zaprzecza

ASUS Zenfone 10
ASUS Zenfone 10
Źródło zdjęć: © ASUS
Miron Nurski

28.08.2023 14:48, aktual.: 29.08.2023 19:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyżby ASUS nie przetrwał starcia z Samsungiem, Apple'em i Xiaomi.

Aktualizacja: ASUS wydał oświadczenie w sprawie medialnych doniesień, które cytujemy poniżej.

Chcielibyśmy odnieść się do plotki, że ASUS Zenfone 10 będzie ostatnią generacją serii i że ASUS Zenfone zostanie wycofany z produkcji. To nieprawda. Będziemy kontynuować produkcję naszych dwóch głównych linii telefonów: ROG Phone i Zenfone. ASUS jest mocno zaangażowany w nasz biznes smartfonów i klientów. Więcej informacji można znaleźć w naszym raporcie za II kwartał. Prosimy śledzić nasze portfolio produktów na 2024 rok.

ASUS

Choć treść oświadczenia jest klarowna, warto przypomnieć, że w styczniu 2021 - 3 miesiące przed oficjalną zapowiedzią zamknięcia działu mobilnego LG -  koreański producent również zanegował plotki na ten temat.

Poniżej wcześniejsza treść artykułu.

Tajwańskie media donoszą, że ASUS przeprowadza właśnie wielką restrukturyzację. Część pracowników przenoszona jest do innych działów, a z niektórymi - mimo deklarowanej chęci uniknięcia zwolnień - firma żegna się całkowicie.

Ofiarą cięć może zostać seria ASUS Zenfone

"Osoba zaznajomiona ze sprawą", na którą powołuje się tajwański serwis Science and Technology News, twierdzi, że ASUS Zenfone 10 jest ostatnim planowanym smartfonem tej serii. Odpowiedzialni za jej rozwój pracownicy mogą zostać wchłonięci przez inne działy, w tym ROG.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bo tak - o porzuceniu rynku smartfonów mówi się jedynie w kontekście linii Zenfone. W portfolio firmy ASUS znajduje się jednak także seria smartfonów dla graczy ROG Phone, która zdaje się prosperować lepiej. Niewykluczone więc, że jej na razie nic nie grozi.

Rozwój linii ASUS Zenfone i tak w ostatnich latach mocno zwolnił

ASUS wypuścił swoje pierwsze komórki w 2005 roku. Za smartfony z Androidem - po pojedynczych eksperymentach - firma wzięła się jednak dopiero w 2014, gdy pojawiły się pierwsze modele z linii Zenfone.

Tajwańczycy dołączyli więc do zabawy znacznie później niż Samsung, Apple czy Xiaomi, a straty nigdy nie udało się nadrobić.

ASUS zdążył jednak zaskoczyć kilkoma niekonwencjonalnymi pomysłami. Moim absolutnym faworytem jest Zenfone 8 Flip z obracanym aparatem, który trafił na rynek w 2020 roku.

ASUS Zenfone 8 Flip
ASUS Zenfone 8 Flip© Licencjodawca

Rozwój serii Zenfone w ostatnich latach drastycznie zwolnił. W 2018 roku do oferty dołączyło 11 nowych modeli. W 2020 dwa. W 2021 już tylko jeden.

ASUS ostatnimi czasy jest także mniej skory do przeprowadzania odważnych eksperymentów. Zenfone 9 i Zenfone 10 to modele, które mają kusić głównie połączeniem mocnej specyfikacji i niewielkich gabarytów. A nie brzmi to jak przepis na sukces z przynajmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, statystyki pokazują jasno, że zainteresowanie małymi smartfonami jest niewielkie. Po drugie, nie jest nawet tak, że Zenfone 10 to smartfony bezkonkurencyjny, bo jest tak naprawdę jedynie odrobinę mniejszy niż Samsung Galaxy S23 czy iPhone 14.

ASUS ZenFone 10
ASUS ZenFone 10© ASUS

Dziś znacznie więcej do zaoferowania ma linia ROG Phone, bo praktycznie każdy kolejny model faktycznie wnosi na rynek coś, czego jeszcze nie było. Ten dział jest też znacznie bardziej płodny, bo w 2022 roku na rynek trafiło sześć razy więcej ROG Phone'ów niż Zenfone'ów.

ASUS Zenfone nie byłby pierwszą marką, która w ostatnich latach pożegnała się z rynkiem smartfonów. W 2021 z całym rynkiem pożegnało się LG.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)