Kupujesz telefony na raty? Orange pomoże się nie naciąć

Kupujesz telefony na raty? Orange pomoże się nie naciąć

Kupujesz telefony na raty? Orange pomoże się nie naciąć
Adam Bednarek
01.02.2021 13:56, aktualizacja: 01.02.2021 15:02

Kupno telefonu z drugiej ręki bardzo często kusi niższą niż w sklepie ceną, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. I to wcale nie dlatego, że w paczce możemy dostać ziemniaka zamiast smartfonu. Orange jest kolejnym operatorem, który uczyni transakcję nieco bezpieczniejszą.

Skąd zagrożenie? Coraz częściej jest tak, że osoba, która zakupiła smartfon od operatora w systemie ratalnym — jako dodatek do abonamentu —  sprzedaje go za gotówkę.

Sęk w tym, że sprzedawcy, którzy nie opłacają rat, muszą liczyć się z możliwością blokady smartfonu po numerze IMEI. Co za tym idzie: zablokowany może być telefon osoby, która go kupiła.

Jeśli zakupisz telefon od kogoś, kto w pewnym momencie przestanie spłacać abonament, któregoś dnia możesz wyjąć z kieszeni gustowny przycisk do papieru. Smartfon zostanie odblokowany dopiero po opłaceniu rachunków przez pierwotnego nabywcę. Skoro jednak nieuczciwy klient zdążył się już pozbyć urządzenia, do uregulowania zaległości może nie być skory.

I to nie teoria. W 2019 roku WP Finanse pisały o historii pana Macieja, który kupił w serwisie OLX używany telefon Samsung S8. Zapłacił 2,5 tys. zł i przez kilka pierwszych tygodni nie działo się nic niepokojącego. Niespodziewanie po restarcie telefonu na ekranie pojawia się informacja, że został on zablokowany z powodu niespłaconych rat. Warunkiem ponownego uruchomienia było uregulowanie zaległości.

Już wcześniej operatorzy tacy jak Plus czy T-Mobile przygotowali strony pozwalające sprawdzić telefon po numerze IMEI. Teraz taką opcję oferuje Orange.

Żeby upewnić się, że z telefonem jest wszystko ok. wchodzicie na www.orange.pl. Na samym dole, w sekcji "Na skróty" znajdujecie "Status urządzenia na raty" i klikacie. Można też wejść bezpośrednio wstukując adres: www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

Pojawienie się takiej strony to nie tylko ułatwienie dla kupujących z drugiej ręki. Orange też będzie blokować telefony osób, które nie spłacają rat.

  • Pierwsze blokady w procesie windykacyjnym będziemy realizować w najbliższych tygodniach. Będziemy blokować tylko sprzęt kupiony na raty od 23 listopada 2020 r. - czytamy na blogu operatora.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)