LG szykuje smartfona z ultrapanoramicznym ekranem? To nie byłoby takie głupie
Do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych wpłynął złożony przez LG wniosek dotyczący rejestracji nazwy "UltraWide Mobile+". Czyżby Koreańczycy pracowali nad smartfonem z ekranem o nietypowych proporcjach?
01.08.2016 | aktual.: 01.08.2016 18:18
UltraWide to seria ultrapanoramicznych monitorów LG. Mają one wyświetlacze o proporcjach 21:9, dzięki czemu w poziomie mieści się na nich znacznie więcej treści niż w przypadku paneli 16:9. Sam prywatnie używam monitora 21:9 i bardzo go sobie chwalę.
Zastrzeżenie znaku towarowego UltraWide Mobile+ może oznaczać, że LG myśli o pakowaniu ultrapanoramicznych ekranów także do smartfonów. Głupi pomysł? Niekoniecznie.
Smartfon z ekranem 21:9 miałby sens
Owszem, taki telefon byłby długi i wąski, co - biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy przyzwyczajeni do proporcji 16:9 - wyglądałoby komicznie. Miałoby to jednak także swoje plusy, również związane z ergonomią; wąski telefon łatwiej jest objąć dłonią.
21:9 to ponadto typowo "filmowe" proporcje, więc taki telefon idealnie nadawałby się do oglądania filmów. Gdy oglądasz film na wyświetlaczu 16:9, u góry i na dole pojawiają się czarne pasy. W przypadku panelu ultrapanoramicznego obraz wypełniłby całą jego powierzchnię. Warto w tym miejscu odnotować, że LG V10 pozwala nawet na nagrywanie wideo w proporcjach 21:9.
Dłuższy ekran = więcej treści i mniej scrollowania
Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądałby artykuł na ekranie 21:9.
Widać różnicę, prawda? A teraz wyobraźcie sobie, jak wyglądałoby to podczas korzystania z komunikatora internetowego, gdy znaczna część ekranu jest przysłonięta przez klawiaturę. Na wyświetlaczu ultrapanoramicznym miejsca na konwersację zostałoby więcej.
Panel 21:9 sprawdziłby się także podczas korzystania z dwóch aplikacji na współdzielonym ekranie oraz podczas grania; wyświetlany obszar gry byłby zauważalnie większy.
LG miało już telefon z ultrapanoramicznym wyświetlaczem
Takim telefonem był LG BL40 New Chocolate z 2009 roku.
Wspomniana komórka nie odniosła zbyt dużego sukcesu, ale to nie znaczy, że mobilne ultrapanoramiczne wyświetlacze nie mają sensu; po prostu 7 lat temu z telefonów korzystaliśmy inaczej. Internet był wolny i drogi, gry prymitywne, a jakość wyświetlanego obrazu niewystarczająco dobra, by na telefonie z przyjemnością pochłaniać filmy.
Dziś multimedia to jedno z głównych zastosowań smartfonów, dlatego z chęcią zobaczyłbym urządzenie z ekranem 21:9. Kto wie, może taki wyświetlacz będzie miał LG V20.