Licznik promieniowania w smarftonie

Licznik promieniowania w smarftonie

Sharp Pantone 5 (fot. The Verge)
Sharp Pantone 5 (fot. The Verge)
Adam Bialic
29.05.2012 13:00, aktualizacja: 29.05.2012 15:00

Pomysł zamontowania w smartfonie licznika pozwalającego na zmierzenie poziomu promieniowania radioaktywnego i stworzenie mody na umieszczanie takich danych wraz z miejscem wykonania pomiaru na Facebooku mogły powstać tylko w odległej Azji.

Patrząc przez pryzmat tragicznej dla Japonii historii końca drugiej wojny światowej, a także ostatnich wydarzeń w Fukushimie, nie powinniśmy się dziwić przezorności mieszkańców tego kraju. Tyle że publikacja pomiarów na Facebooku zakrawa, moim zdaniem, na śmieszność. Opinii tej nie podziela lokalny operator. Chcąc wykorzystać panującą modę, stworzył wspólnie z firmą Sharp nietypowe urządzenie- Pantone 5 107SH.

Wyświetlacz 3,7 cala o rozdzielczości 854 x 480, Android ICS, dwie kamery - 4 Mpix i 0,3 Mpix, aż osiem kolorów obudowy do wyboru, odporność na kurz i wodę to główne cechy urządzenia. Wszystko to nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie, ale dokładny jest sensor poziomu promieniowania wyskalowany między 0,005 a 9,99 μSv/h.

Sharp Pantone 5 (fot. Softbank)
Sharp Pantone 5 (fot. Softbank)

Trochę to przygnębiające, że u nas nie ma jeszcze urządzeń mobilnych z możliwością odbioru ogólnodostępnej telewizji cyfrowej czy każdego urządzenia dokładnie „impregnowanego” i odpornego na wodę. Tym bardziej że w odległej Japonii jest to już standard.

Może licznik promieniowania nie byłby w Europie najchętniej przyjętym z orientalnych pomysłów, ale chyba każdy przyzna, że i u nas przydałoby się trochę odmiany i jakaś nowa szalona opcja.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)