Lumie zbyt drogie, operatorzy domagają się obniżek

Nokia Lumia 800 - Nokia Muzyka
Nokia Lumia 800 - Nokia Muzyka
Kamil Homziak

21.01.2012 15:00, aktual.: 21.01.2012 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo szeroko zakrojonych akcji promocyjnych Nokie z Windowsem najwyraźniej nie najlepiej się sprzedają. Receptą na sukces mogłaby być obniżka ceny, na której bardziej zależy operatorom niż fińskiemu producenowi.

Tak przynajmniej wynika ze źródeł Financial Timesa. Finowie domagają się, aby brytyjscy operatorzy mogli oferować Lumię 800 już w abonamencie za 25 funtów miesięcznie, a druga strona chciała zejść o poziom niżej - do taryfy 20 funtów.

To z pewnością napędziłoby sprzedaż osiemsetki, ale z drugiej strony stworzyłoby problem dla mniej zaawansowanej Lumii 710. Nie ma problemu ze sprzedażą tego modelu w tańszych abonamentach, ale jeśli staniałaby również 800, trzeba byłoby stosować kolejne cięcia. Dla klientów byłoby to korzystne, a dla operatorów i Nokii oznaczało mniejsze marże.

Jeśli Nokia nie zgodzi się na obniżki, to... sama straci więcej niż operatorzy. Oni zawsze mogą bardziej promować smartfony konkurencyjnych Samsunga, LG czy HTC. Problemem pozostają natomiast brytyjscy klienci, kojarzący słuchawki Nokii z dobrą jakością. Są oni przyzwyczajeni do niskiego ich kosztu nawet w niedrogich taryfach i nie do końca rozumieją, dlaczego Lumie są być tak drogie.

W Polsce sytuacja byłaby inna: większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że telefony z wysokiej półki są w ofertach abonamentowych drogie (pomijając różnicę w sile nabywczej w Polsce i Europie Zachodniej). Co prawda, obecnie brak szczegółów, ale już za kilka tygodni Lumie powinny pojawić się w ofercie polskich operatorów. Wczoraj miała miejsce oficjalna polska prezentacja 710 i 800 - więcej informacji we wpisie Bartka.

Nokia odmawia jakiegokolwiek komentarza. Choć od premiery Lumii 800 minęło już kilka miesięcy, nie podano też żadnych oficjalnych wyników sprzedaży - zostaną one upublicznione razem z raportem fiskalnym za zeszły rok. Wiadomo jedynie, że spółka w zeszłym roku nie liczyła jeszcze na świetną sprzedaż smartfonów z WP7 (pojawiły się one pod koniec roku). Prawdziwym testem będzie ten rok: telefony staną się lepiej dostępne, a do sprzedaży wejdzie Lumia 900 z większym ekranem. Na trzech modelach jednak, jak zapowiada prezes Nokii Stephen Elop, nie koniec.

W międzyczasie pojawiło się nowe oprogramowanie dla Lumii 800, oznaczone jako 1600.2483.8106.11500. Wprowadza ono dwie główne zmiany: dłuższy czas pracy baterii i usprawnioną łączność WiFi. Aktualizacja powinna być dostępna dla użytkowników najpóźniej w ciągu 2 tygodni. Można samodzielnie sprawdzać jej dostępność lub poczekać, aż telefon zasugeruje zmianę firmware'u.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)