Macki Microsoftu na ponad połowie urządzeń z Androidem?

Macki Microsoftu na ponad połowie urządzeń z Androidem?

Steve Ballmer (fot. na lic. CC; Flickr.com/by orcmid)
Steve Ballmer (fot. na lic. CC; Flickr.com/by orcmid)
Paweł Żmuda
24.10.2011 14:30, aktualizacja: 24.10.2011 16:30

Każdy, kto uważnie przygląda się rynkowi mobilnemu, wie, że macki Microsoftu sięgają głęboko w system Android. Dzięki udzielaniu licencji na patenty spółka z Redmond zarabia na każdym telefonie z OS-em Google'a, wyprodukowanym przez popularne na rynku firmy, takie jak Samsung czy HTC. Teraz dołączył do nich kolejny producent. Ile Ballmer zarabia na Androidzie?

Nie tak dawno Kamil podawał wyliczenia analityków firmy Goldman Sachs, którzy oszacowali, że Microsoft mógł zarobić na Androidzie około 444 milionów dolarów. Dziś firma z Redmond pochwaliła się zawarciem kolejnej umowy licencyjnej, więc przewidywania trzeba będzie pewnie zweryfikować o kolejne miliony dolarów.

Do grona partnerów, takich jak Onkyo, HTC, Acer czy Samsung, dołączył teraz Compal Communications. Chiński producent będzie płacić Microsoftowi za każdy sprzęt oparty na Androidzie lub platformie Chrome, wliczając w to tablety, telefony komórkowe i czytniki eBooków.

W informacji prasowej opublikowanej przez Microsoft cytowana jest wypowiedź Horacio Gutierreza, odpowiedzialnego w Microsofcie za własność intelektualną.

Wraz z umowami podpisanymi w ciągu ostatnich miesięcy z podmiotami takimi jak Winstron i Quanta Computer dzisiejsza umowa z Compalem oznacza, że ponad połowa firm związanych z Androidem i Chrome, które działają jako producenci ODM, ma już podpisaną umowę z Microsoftem. Jesteśmy dumni z sukcesu, jaki w rozwiązywaniu zagadnień związanych z własnością intelektualną w Androidzie odnosi nasz program licencyjny.

Na mocy umów zawartych przez prawników Microsoftu aż 53% producentów ODM płaci Microsoftowi za każdy wyprodukowany przez siebie egzemplarz. W wypadku Samsunga cena wynosi podobno około 15 dolarów za każde urządzenie. HTC płaci ponoć około 5 dolarów. Niestety, nie wiadomo, ile wyłoży Compal, jednak pewne jest, że na sprzedaży sprzętu z Androidem firma zarabia rocznie prawie 30 miliardów dolarów.

Polityka Microsoftu jest znacznie lepsza od tej stosowanej przez Apple'a. Według wyliczeń redakcji GeekSailor.com na podstawie dziennego zysku, który Redmond osiąga dzięki popularności systemu Google'a, można założyć, że Microsoft "sprzedaje dziennie" około 250 tysięcy urządzeń z Androidem. Zamiast pozywać, lepiej zarabiać. Nie ma to jak zbić fortunę na sukcesie konkurencji.

W maju analityk Walter Pritchard twierdził, że Microsoft zarabia więcej na platformie Android niż na własnym systemie Windows Phone 7. Może gdy na rynek trafią smartfony Nokii z mobilnymi okienkami, sytuacja wróci do normy?

Źródło: geeksailorpocketnow

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)