Magia iPhone'a - ogromna sprzedaż 4S, horrendalna cena w Polsce

iPhone 4S | Fot. Apple
iPhone 4S | Fot. Apple
Kamil Bąkowski

19.10.2011 13:50, aktual.: 19.10.2011 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Premierze piątej generacji telefonu Apple'a towarzyszyły wielkie oczekiwania. Wiele osób było zawiedzionych niezmienionym wyglądem nowego modelu iPhone 4S w porównaniu z iPhone'em 4. Jak pokazują wyniki sprzedażowe, nie odbiło się to na zainteresowaniu produktem. W ciągu 3 dni iPhone 4S sprzedał się w liczbie dwukrotnie większej niż poprzednik. Za to w Polsce urządzenie oferowane jest w astronomicznej cenie.

Już przed premierą nowego iPhone'a (14 października) w USA, Australii, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie telefon cieszył się ogromnym zainteresowaniem na rynku. W ofercie przedsprzedażowej zamówiono 1 mln egzemplarzy w ciągu 24 godzin. Pomimo opinii o niespełnionych oczekiwaniach iPhone 4S pobił rekord poprzednika, którego w pierwszym dniu dostępności zamówiło 600 tys. osób.

Jeszcze lepsze są wyniki sprzedażowe nowego urządzenia Apple'a po premierze w siedmiu krajach. Możemy mówić o szczęśliwej siódemce. Zaledwie w ciągu 3 dni od debiutu sprzedano ponad 4 mln egzemplarzy telefonu iPhone 4S. To niesamowity wynik, biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie sprzedało się 1,7 mln sztuk starszego modelu. Nawet jeśli uwzględnimy, że iPhone 4 był dostępny zaraz po premierze w pięciu, a nie siedmiu krajach. Poniżej wykres prezentujący sprzedaż poszczególnych modeli iPhone'a w ciągu 3 dni od daty premiery.

Obraz

Dla zobrazowania popularności iPhone’a 4S warto dodać, że jeden z najpopularniejszych smartfonów z Androidem, Samsung Galaxy S II, potrzebował aż 85 dni na sprzedanie się w liczbie 5 mln egzemplarzy. iPhone 4S osiągnął wynik 4 mln sztuk zaledwie w 3 dni.

Apple po raz kolejny stanął na wysokości zadania i odpowiedział na potrzeby rynku. Nie ma znaczenia, że część osób powie, że zakup iPhone’a 4S to tylko strata pieniędzy i psucie sobie nerwów. Ostatecznie to konsumenci zdecydują, czy jakiś telefon będzie hitem sprzedażowym czy nie.

iPhone 4S stał się jeszcze bardziej popularny nie tylko ze względu na lepszą specyfikację, oferowane funkcje, np. asystent głosowy Siri, ale także dzięki marketingowi Apple'a i przede wszystkim trendowi popularności iPhone'a. Z kwartału na kwartał firma sprzedaje coraz więcej sztuk iPhone'a. Wyjątkiem od reguły jest czwarty kwartał roku obrotowego 2011, w którym Apple odnotował spadek sprzedaży iPhone'a względem trzeciego kwartału oraz wzrost o 21% w stosunku do analogicznego kwartału w poprzednim roku. Poniżej wykres przedstawiający obecny trend rosnącej popularności iPhone'a.

Obraz

Spadek sprzedaży iPhone’ów w IV kwartale roku obrotowego 2011 można tłumaczyć oczekiwaniem klientów na nową, piątą odsłonę telefonu Apple'a.

Nowa generacja telefonu będzie dostępna na kolejnych 22 rynkach już 28 października tego roku. Mowa o takich krajach takich, jak: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Irlandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Meksyk Holandia, Norwegia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria (źródło: Apple.com).

W Polsce iPhone 4S może się pojawić się oficjalnie dopiero pod koniec roku, gdy stanie się dostępny w ponad 70 krajach. Aktualnie nie ma możliwości zakupu iPhone'a 4S w Polsce bezpośrednio od Apple'a przez sklep Apple Online Store czy resellerów firmy. Model przez krótki czas znajdował się w ofercie sieci sklepów RTV Euro AGD w horrendalnych cenach 3699 zł za wersję 16 GB oraz 4999 zł za wersję 64 GB. Jak udało nam się dowiedzieć, aktualnie telefon nie jest już dostępny w ofercie RTV Euro AGD. Nie wiadomo, czy decyzja o wycofaniu go ze sprzedaży ma związek z bardzo wysoką ceną, czy może sklep zaoferował zaledwie kilka sztuk urządzenia.

Dla porównania: oficjalna cena iPhone'a 4S 16 GB w Wielkiej Brytanii wynosi 499 funtów, (ok. 2463 zł), a w Niemczech 629 euro (ok. 2725 zł). Jeśli chcecie zakupić iPhone'a 4S już dzisiaj, warto przejrzeć popularne serwisy aukcyjne lub wybrać się do Wielkiej Brytanii albo Niemiec.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)