Masz smartfon z Androidem i komputer z Windowsem? Google wypuścił aplikację, którą musisz mieć

Masz smartfon z Androidem i komputer z Windowsem? Google wypuścił aplikację, którą musisz mieć

Google postanowił zatroszczyć się o użytkowników Windowsa (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Google postanowił zatroszczyć się o użytkowników Windowsa (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Miron Nurski
08.05.2023 11:47, aktualizacja: 09.05.2023 16:00

Przesyłanie plików między smartfonami i pecetami nigdy nie było łatwiejsze. Android i Windows wreszcie mają godną konkurencję dla funkcji AirDrop Apple'a.

Nearby Share, w polskiej wersji systemu znane jako Udostępnianie w pobliżu, trafiło na Androida w 2020 roku. Dzięki tej funkcji smartfon potrafi wykryć urządzenia znajdujące się w okolicy i błyskawicznie przesłać na nie zdjęcia, filmy i inne pliki.

Kilka miesięcy temu Google ogłosił, że Udostępnianie w pobliżu trafi także na pecety. I słowa dotrzymał już w kwietniu, ale na aplikację nałożona została blokada regionalna, w wyniku czego Polacy zostali od niej odcięci. Na szczęście na zniesienie blokad nie trzeba było długo czekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nearby Share na PC już w Polsce. Apka do do pobrania na komputery z Windowsem

Aplikację Nearby Share na pecety można pobrać z oficjalnej strony Androida. Co prawda aktualna wersja wciąż oznaczona jest jako beta, ale u większości osób powinna działać bez większych zarzutów.

Po zainstalowaniu apki na komputerze, będzie on widoczny w androidowym menu udostępniania. Wystarczy wybrać go z listy, by szybko przesłać wybrane pliki.

Kompatybilność funkcji Nearby Share jest oczywiście ograniczona, ale wymagania nie są przesadnie rygorystyczne. Do działania wymagany jest Android 6 (lub nowszy) oraz 64-bitowy Windows 10 (lub nowszy), więc z apki można korzystać nawet na wieloletnich smartfonach i komputerach.

Bliźniacza funkcja AirDrop, która pozwala na przesyłanie plików między iPhone'ami i Macami, została udostępniona przez Apple'a w 2013 roku. Google kazał czekać na godną alternatywę 10 lat, ale lepiej późno niż wcale, prawda?

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)