Maszty będzie jeszcze trudniej stawiać...?

Maszty będzie jeszcze trudniej stawiać...?

Maszty będzie jeszcze trudniej stawiać...?
Kira Czarczyńska
07.08.2010 13:00, aktualizacja: 07.08.2010 15:00

Teoretycznie nasze państwo popiera rozwój nowoczesnych technologii. W praktyce - przeważnie popiera słowem, a czynami stara się do tego rozwoju nie dopuszczać. Możliwe, że tak też będzie w przypadku przygotowywanego właśnie "ekologicznego" rozporządzenia.

Gazeta Prawna pisze wprost:

Ministerstwo Ochrony Środowiska postanowiło tak dokładnie zadbać o to, by inwestycje nie miały negatywnego wpływu na przyrodę, że szykuje Polsce paraliż budowy sieci telefonii komórkowej i internetu bezprzewodowego.

O co chodzi...?

Cóż, o kolejne utrudnienia w stawianiu nadajników telefonii komórkowej. Wejście w życie rozporządzenia oznaczać będzie rozpatrywanie pozwolenia na każdą kolejną stację bazową pod kątem jej... wpływu na środowisko.

Szczególnie niepokojący jest zapis mówiący o konieczności uzyskiwania zezwolenia na rozpoczęcie wszelkich inwestycji, które mogą powodować "negatywne skutki w środowisku" i "kumulować oddziaływania".

Nie wiadomo bowiem, jak należy szacować tą kumulację.

Mirosław Barszcz, były minister budownictwa, dziś ekspert ds. infrastruktury BCC, tłumaczy:

I tak urzędnik może uznać, że takim zagrożeniem jest budowa masztu sieci koło autostrady, bo i jedno, i drugie przecież oddziałuje znacząco na środowisko. Przepisy są tak nieprecyzyjne, że zupełnie nie wiadomo, co jak może zostać ocenione.

Nie tylko eksperci są zaniepokojeni planami Ministerstwa Ochrony Środowiska. Projekt skrytykowały już w lutym Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Obecnie od czasu złożenia wniosku do wybudowania masztu sieci komórkowej średnio zajmuje aż 18 miesięcy. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, ten czas jeszcze bardziej się wydłuży.

Oznaczać to będzie, że cały kraj może mieć ten sam problem, co obecnie uzdrowiska: kłopot z dostępem do bardziej zaawansowanych usług mobilnych oraz do internetu w komórce.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)