- Wbudowana pamieć: 8 GB
- Pamięć RAM: 1 GB
- Wyświetlacz: 5″, 720 x 1280
- Rozdzielczość aparatu: 8 Mpix
Microsoft Lumia 640 – smartfon produkowany przez Microsoft po przejęciu Nokii. Jego premiera miała miejsce w kwietniu 2015 roku. Jest następcą modelu Nokia Lumia 630. Jednocześnie na półkach sklepowych pojawiła się jego większa, potężniejsza wersja – Microsoft Lumia 640 XL. To dobry, niedrogi smartfon. Podobnie jak inne Lumie, działa na systemie Windows.
Microsoft Lumia 640 – historia powstania
Smartfony Lumia powstały w 2011 roku. Nokia przez długi czas tworzyła je we współpracy z firmą Microsoft. Zaczęło się od tego, że Finowie potrzebowali nowego systemu operacyjnego. Miał zastąpić Symbiana, jednak szefowie Nokii nie chcieli Androida. Padło więc właśnie na Windows Phone. Współpraca między dwiema firmami później zmieniła się jednak w coraz silniejsze więzi, a w 2014 roku Microsoft wykupił Nokię za kolosalną sumę 5,4 mld euro.
Kolejne generacje Lumia odróżniają się od siebie numerami na końcu nazwy. Nie są jednak ponumerowane rosnąco w taki sposób, jak inne smartfony na rynku (np. Galaxy S6 zastępujące Galaxy S5). Jako pierwsza powstała Nokia Lumia 800, później np. Nokia Lumia 510. Zwykle im wyższa liczba w nazwie danego modelu, tym lepsze jego parametry. Lumie z "szóstką" na początku są więc urządzeniami ze średniej półki.
W 2014 roku zadebiutowała Nokia Lumia 630. Była ostatnią generacją "linii 6" przed przejęciem producenta przez Amerykanów. Smartfon świetnie sprzedawał się na całym świecie, w tym także w Polsce. Konkurował z innymi modelami pod względem ceny, a polscy operatorzy często oferowali go w abonamencie za złotówkę. Klientów nie odstraszał nawet system operacyjny urządzenia. Windows Phone był prosty w obsłudze.
Microsoft Lumia 640 – jeden z pierwszych od Microsoft
Microsoft po przejęciu Nokii postanowił jednak nieco odświeżyć model i wypuścić go na rynek pod własną nazwą. W 2015 roku na targach o nazwie Mobile World Congress w Barcelonie zadebiutował smartfon o nazwie Microsoft Lumia 640. Nowa Lumia miała zastąpić model 630. Ponownie kierowano ją do osób szukających niedrogiego smartfona. Po raz pierwszy miała się ukazać także w kilku innych wariantach.
Wraz z podstawową wersją zadebiutowały także Microsoft Lumia 640 LTE (z obsługą LTE) oraz Microsoft Lumia 640 Dual SIM (z obsługą dwóch kart SIM). Światło dzienne ujrzał także Microsoft Lumia 640 XL o większym ekranie i lepszych parametrach.
Microsoft Lumia 640 – wygląd, budowa
Microsoft Lumia 640 jest dostępny w czterech kolorach: biały i matowy czarny, a także pomarańczowy i błyszczący błękit. Jego wygląd ma zachęcać zarówno starszych, jak i najmłodszych użytkowników smartfonów. Urządzenie ma zaokrągloną konstrukcję wykonaną z tworzyw sztucznych, a tylną klapkę obudowy możemy zdjąć. Dzięki temu w łatwy sposób dostaniemy się do baterii i innych podzespołów modelu.
Chociaż nie odróżnia się swoją budową od pozostałych Lumii, jego wykonanie jest bardzo solidne. Microsoft Lumia 640 ma głośnik umieszczony z tyłu, a jedyne przyciski znajdziemy tu po prawej stronie. Ma dużą ramkę otaczającą wyświetlacz, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Jeśli wybierzemy wersję matową, model Microsoft Lumia 640 jest także odporny na odciski palców.
Microsoft Lumia 640 – wyświetlacz, wymiary
Wyświetlacz Microsoft Lumia 640 to IPS LCD o przekątnej 5 cali. Ma rozdzielczość 1280x720, co daje format obrazu 16:9 i zagęszczenie 294 pikseli na cal. Zajmuje 67,6 proc. powierzchni przedniego panelu i został pokryty dodatkową powłoką Corning Gorilla Glass 3. Ma zabezpieczać przed drobnymi zarysowaniami. Smartfon nie jest jednak odporny na wodę lub kurz. Ekran Microsoft Lumia 640 posiada dobre kąty widzenia i dobrą widoczność przy świecącym słońcu.
Microsoft Lumia 640 ma 141,3 mm wysokości, 72,2 mm szerokości i 8,8 mm grubości. Waży 145 gramów.
Microsoft Lumia 640 – procesor, pamięć
Sercem modelu jest chipset Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926. Microsoft Lumia 640 posiada dzięki niemu czterordzeniowy procesor Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz, a także układ grafiki Adreno 305. Razem mają umożliwiać spokojne użytkowanie smartfona. Poradzą sobie z niemal każdą aplikacją, a także tymi mniej wymagającymi spośród gier na Windows Phone.
Microsoft Lumia 640 posiada też 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wbudowanej. Tę ostatnią możemy dodatkowo rozszerzyć dzięki kartom pamięci microSD. Model obsługuje karty microSDXC i microSDHC o pojemności do 128 GB. W rzeczywistości najlepiej używać go z kartą o pojemności maksymalnie 64 GB. Przy większej jego praca może zwolnić.
Microsoft Lumia 640 – system, łączność
System, który znajdziemy w Microsoft Lumia 640 ma swoich fanów, a także przeciwników. To Windows Phone, który w dużym stopniu różni się od Androida, czy iOS. W momencie premiery model otrzymał wersję 8.1 tego systemu. Od tamtej pory ukazały się jednak aktualizacje, które podniosą jego wersję do ostatniej dostępnej - Windows Phone 10. Dziś producent nie wspiera już urządzenia.
System Microsoft Lumia 640 wygląda zupełnie inaczej, jednak szybko można się do niego przyzwyczaić. Z powodzeniem odnajdą się w nim osoby, które wcześniej korzystały z innych Lumii. Windows Phone ma własny sklep z aplikacjami i posiada mniejszą ich liczbę. Możemy tu jednak używać najpopularniejszych z nich, takich jak Facebook, czy YouTube.
Wybierając ten telefon warto zwrócić uwagę na oznaczenie na końcu nazwy. Oprócz wersji podstawowej urządzenia dostępne są dwa warianty, które się wzajemnie wykluczają. To Microsoft Lumia 640 LTE i Microsoft Lumia 640 Dual SIM. Tylko pierwszy z nich obsługuje najszybszy internet. Tylko drugi z kolei posiada slot na drugą kartę SIM. W wersji podstawowej model nie obsługuje tymczasem żadnej z tych dwóch funkcji.
Microsoft Lumia 640 – aparat
Ten smartfon nie będzie dobrym wyborem dla osób, które oczekują profesjonalnych zdjęć. Microsoft Lumia 640 dobrze sprawdzi się jednak w codziennym użytkowaniu. Z tyłu znajdziemy tu aparat o rozdzielczości 8 Mpix (z obiektywem f/2.2, 28mm). Posiada lampę błyskową LED, autofocusa i pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 1080p (30 fps).
Microsoft Lumia 640 to także nieco słabszy aparat do selfie o rozdzielczości 1 Mpix. Ten z kolei nagrywa filmiki w rozdzielczości 720p, pozwala też na prowadzenie połączeń wideo. Aplikacja do robienia zdjęć umożliwia tymczasem tzw. geotagging, czyli umieszczanie w zdjęciach naszej lokalizacji.
Microsoft Lumia 640 – funkcje
Microsoft Lumia 640 to także m.in.:
- Wi-Fi 802.11 b/g/n
- funkcja hotspotu Wi-Fi, czyli udostępnianie internetu innym
- Bluetooth 4.0
- GPS (z A-GPS, GLONASS, BDS)
- aplikacja do nawigacji Here Drive, której możemy używać bez połączenia z internetem
- radio FM (z RDS)
- gniazdo słuchawkowe minijack 3.5mm
- darmowy dostęp do usługi OneDrive, czyli 30GB przestrzeni dyskowej w chmurze
- akcelerometr, czujnik zbliżenia, kompas
Microsoft Lumia 640 – bateria, akcesoria
Bateria Microsoft Lumia 640 jest wymienna, dzięki czemu możemy łatwo naprawić urządzenie, nawet po latach. To akumulator Li-Ion o pojemności 2500 mAh. Pozwala na pracę w trybie standby nawet przez 20 dni. Dobrą wydajnością odznacza się także przy standardowym użytkowaniu. Wytrzyma wtedy do tygodnia, a jeśli będziemy go używać ciągle, przez ponad dzień. W zestawie otrzymujemy ładowarkę z wtyczką microUSB 2.0. Nie dostajemy jednak poza tym żadnych akcesoriów.
Microsoft Lumia 640 – cena
Cena Microsoft Lumia 640 w momencie premiery wynosiła ok. 700 złotych. Od tamtej pory szybko jednak malała. Model po roku kosztował już 600 złotych. Został zastąpiony w 2016 roku przez Microsoft Lumia 650 i wycofano go ze sprzedaży, jednak dziś w portalach aukcyjnych możemy go kupić w dobrym stanie nawet za 100 złotych (wg danych z 2019 roku).
Producent | Microsoft |
---|---|
Segment | Smartfon ze średniej półki |
System operacyjny | ‒ |
Data premiery | 2015 |
Przekątna ekranu | 5″ |
Rozdzielczość ekranu | 720 x 1280 |
Model procesora | Qualcomm Snapdragon 400 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 1 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 8 GB |
Rozdzielczość matrycy | 8 Mpix |
Pojemność akumulatora | 2500 mAh |