Microsoft Surface Duo: oto interfejs rozkładanego "telefonu" Microsoftu

Microsoft Surface Duo: oto interfejs rozkładanego "telefonu" Microsoftu

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo
Źródło zdjęć: © Jonas Daehnert / Twitter
Patryk Korzeniecki
24.01.2020 11:01, aktualizacja: 24.01.2020 12:01

Microsoft Surface Duo ma być rozkładanym urządzeniem Microsoftu. Producent udostępnił narzędzia deweloperskie. Pojawiły się też wizualizacje nietypowego interfejsu.

Microsoft Suface Duo ma być pierwszym urządzeniem z rodziny Surface opartym o system Android, z dwoma ekranami skrytymi wewnątrz. Microsoft na oficjalnej stronie określił go słowem "device" - sam producent nie potrafi określić kategorii, do której należy.

O ile niezdecydowanie Microsoftu jest sprawą dyskusyjną, o tyle sposoby pracy Surface'a Duo mogą zainteresować osoby, które szukają czegoś elastycznego.

Microsoft Surface Duo umożliwi wyświetlanie interfejsu na kilka sposobów

Microsoft Surface Duo pozwoli na uruchamianie aplikacji i pracę na nich w kilku konfiguracjach. Zdradzają to oficjalne informacje Microsoftu.

Microsoft Surface Duo umożliwia wiele opcji uruchamiania aplikacji
Microsoft Surface Duo umożliwia wiele opcji uruchamiania aplikacji© blogs.windows.com

Microsoft Surface Duo pozwoli na korzystanie z dwóch programów niezależnie, z których każdy jest uruchomiony na oddzielnej połówce urządzenia. Oprócz tego producent umożliwi opcję uruchamiania dwóch instancji tej samej aplikacji. Poza tym możliwe będzie rozszerzenie widoku programu na oba ekrany.

Interfejs urządzenia Microsoft Surface Duo w akcji można zobaczyć na materiałach wideo zamieszczonych przez Zaca Bowdena i Jonasa Daeherta.

Jak widać, system działa bardzo elastycznie. Na filmiku widzimy:

  • przewijanie między ekranami,
  • rozszerzanie widoku aplikacji na oba wyświetlacze,
  • panel użytkownika znajdujący się po lewej stronie,
  • menedżer zadań,
  • panel powiadomień i skrótów,
  • przenoszenie aplikacji z jednego ekranu na drugi.

Można również zobaczyć panel ustawień w akcji - na jednym wyświetlaczu pojawia się spis kategorii, które po kliknięciu rozwijają swoje opcje na drugim. Ciekawie wygląda też kwestia docka w Microsoft Surface Duo. Po uruchomieniu jakiejś aplikacji ikony skrótów przenoszą się na wolny pulpit. Dzięki temu użytkownik nie traci ich z oczu.

Microsoft wydał już narzędzia dla programistów

Programiści mogą już zacząć pisać aplikacje na Microsoft Surface Duo. Emulator w oficjalnym SDK umożliwia m.in. symulację gestów, wygięcia zawiasu oraz pracy między ekranami. Producent obiecuje, że z czasem funkcjonalność emulatora będzie rozszerzana.

Microsoft Surface Duo - tak wygląda interfejs w emulatorze
Microsoft Surface Duo - tak wygląda interfejs w emulatorze© blogs.windows.com

Emulator przeznaczony jest dla Android Studio i emulatora Android.

Microsoft Surface Duo nie jest jedynym takim urządzeniem w planach. Producent planuje też większego brata - Surface Neo. Większe wymiary nie są jednak jedyną zmianą - urządzenie ma pracować na Windowsie 10X zamiast na Androidzie. Dlatego emulator pozwala projektować aplikacje również na ten system.

Nie wiem, czy w dobie takich urządzeń jak Samsung Galaxy Fold czy Lenovo ThinkPad X1 takie urządzenia mają sens. Wprawdzie są one kosmicznie drogie, jednak linia Surface również nie jest tania.

Moim zdaniem Microsoft powinien pójść z duchem czasu i skupić się na elastycznych ekranach, inaczej zostanie z tyłu. Albo przynajmniej dodać pomocniczy ekran do Surface Duo...

Microsoft Surface Duo - murowany hit czy przekombinowany pomysł? Dajcie znać, co o nim myślicie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)