Microsoft zarabia więcej na Androidzie niż na mobilnym Windowsie. Jak to możliwe?

Microsoft zarabia więcej na Androidzie niż na mobilnym Windowsie. Jak to możliwe?

Microsoft zarabia więcej na Androidzie niż na mobilnym Windowsie. Jak to możliwe?
Źródło zdjęć: © Pexels
Łukasz Skałba
26.04.2016 13:15, aktualizacja: 26.04.2016 15:15

Nie od dziś wiadomo, że ci, co mają patenty, mają również władzę. Wojny między wielkimi koncernami takimi jak Samsung czy Apple toczą się od wielu lat.

Nieźle w tej kwestii radzi sobie Microsoft. Opatentował on mnóstwo rozwiązań dotyczących androidowego ekosystemu. Producenci urządzeń z Androidem chcąc wykorzystać własność intelektualną Microsoftu, muszą wykupić u niego specjalną licencję.Tak się składa, że praktycznie wszyscy więksi producenci podpisali z Microsoftem taką umowę. Gigant z Redmont ma więc dodatkowe źródło utrzymania. Jak się okazuje, całkiem niezłe.

Okazuje się, że przychody z udostępniania licencji na opracowane dla Androida rozwiązania, są dużo wyższe niż przychody uzyskane ze sprzedaży smartfonów z mobilnym Windowsem. Według analityków, na samych tylko patentach, Microsoft ma zarobić w 2017 roku aż 8,8 miliardów dolarów.

O jakich dokładnie patentach mowa? Przede wszystkim o rozwiązaniach software’owych, takich jak na przykład technologia szybszego ładowania się stron internetowych niezawierających zdjęć czy technologia synchronizująca dane na różnych urządzeniach - Exchange ActiveSync.

Jednak tendencja spadkowa?

Microsoft jest więc obecnie w świetnej pozycji, mając całkiem niezły pasywny przychód. Najnowsze raporty ukazują jednak wyraźną tendencję spadkową. Dlaczego przychód z rozwiązań licencjonowanych przez producenta maleje? Dzieje się tak z prostego powodu.

Przewidywania analityków z 2012 roku jednak nie pokryły się z rzeczywistością.
Przewidywania analityków z 2012 roku jednak nie pokryły się z rzeczywistością.© Phonearena

Jeśli spojrzymy na to, jakie urządzenia rozchodzą się w największych ilościach, to dojdziemy do wniosku, że są to smartfony tańsze i mniej zaawansowane technologicznie. Producenci mają w swojej ofercie coraz więcej urządzeń z niższej półki cenowej, a klienci coraz chętniej po takie sięgają.

Producenci zarabiają coraz mniej na pojedynczym smartfonie. Gigant z Redmont ma więc również na każdym sprzedanym egzemplarzu coraz mniejsze zyski. O dziwo, nadal jednak znacznie przewyższają one zyski ze smartfonów z autorskim systemem Microsoftu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)