Microsoft zmienia cykl wydawniczy. Nowy Windows już w przyszłym roku?

fot. theverge.com
fot. theverge.com
Miron Nurski

02.12.2012 14:00, aktual.: 02.12.2012 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 8 dopiero co pojawił się na półkach sklepowych i jeszcze nie zdążył się dobrze zadomowić na komputerach użytkowników, a już pojawiają się pierwsze informacje na temat jego następcy. Najciekawsze jest to, że nowa odsłona okienek zadebiutować ma już w przyszłym roku.

Do tej pory kolejne wersje systemu operacyjnego Microsoftu wypuszczane były dokładnie co 3 lata. Jak jednak podaje serwis The Verge - kolejna edycja o nazwie kodowej Windows Blue trafi do sprzedaży jesienią 2013 roku, czyli dokładnie rok po premierze ósemki. Czyżby gigant z Redmond podłapał sprawdzony cykl wydawniczy firmy Apple?

[solr id="komorkomania-pl-138284" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4920,mobilne-pole-walki" _mphoto="bezpiecznytelefon-138284-bdc1c65.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3104[/block]

Co ciekawe, Windows Blue prawdopodobnie w dalszym ciągu pozostanie Windowsem 8.x, jednak aktualizacja będzie na tyle duża, że zostanie wydana jako zupełnie nowa edycja, za którą trzeba będzie zapłacić. Ma to być po prostu "kolejny system, który wszyscy zainstalują". Pocieszające jest to, że jego cena prawdopodobnie nie będzie zbyt wygórowana.

Według serwisu The Verge, po premierze Windowsa Blue Microsoft przestanie dopuszczać do swojego wirtualnego sklepu aplikacje, które nie będą z nim kompatybilne. Wygląda więc na to, że gigantowi z Redmond zależy na tym, by nowy cykl wydawniczy szybko wszedł w krew zarówno deweloperom, jak i użytkownikom.

Wciąż nie wiadomo, czy edycją Blue zostaną objęte także systemy Windows Phone oraz Windows RT, jednak biorąc pod uwagę postępującą unifikacją wszystkich okienek, wydaje się to bardzo prawdopodobne. Zagadką pozostaje, czy ewentualną aktualizacją zostaną objęte urządzenia, który pojawią się na rynku w ciągu najbliższych miesięcy, czy też sprawa będzie analogiczna do premiery systemu Windows Phone 8 (żaden telefon pracujący pok kontrolą Windows Phone'a 7.x nie dostał aktualizacji do ósemki).

[solr id="komorkomania-pl-138208" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4926,w-koncu-poznalismy-ceny-wszystkich-surfaceow-tanio-nie-bedzie" _mphoto="3286-surface-pro-138208--fe5be54.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3105[/block]

Osobiście podziwiam to, że Steve Ballmer w ciągu ostatnich miesięcy niejednokrotnie udowodnił, że nie boi się radykalnie zmienić strategii firmy, jednak obawiam się, że troszkę się zagalopował. Próba przyzwyczajenia użytkowników do zupełnie nowego interfejsu to jedno, ale zmiana ich przyzwyczajeń, co do cyklu wydawniczego jest raczej ponad siły Microsoftu. Nie mam pojęcia, jak firma zamierza zmusić użytkowników do zakupu nowej wersji Windowsa co roku, skoro wielu użytkownikom ciężko przychodzi aktualizowanie systemu raz na 3 lata. Ba, jeśli ktoś nie zna osoby, która wciąż pracuje na Windowsie XP, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)