MIUI 12 zaprezentowane. To system dla estetów, którzy cenią bezpieczeństwo i prywatność

MIUI 12 zaprezentowane. To system dla estetów, którzy cenią bezpieczeństwo i prywatność

MIUI 12 zaprezentowane. To system dla estetów, którzy cenią bezpieczeństwo i prywatność
Źródło zdjęć: © home.miui.com
Patryk Korzeniecki
27.04.2020 14:27, aktualizacja: 01.05.2020 09:44

Xiaomi w nowej wersji MIUI zaimplementowało własny silnik animacji, który pozwolił na gruntowną modernizację interfejsu nie tylko pod względem wyglądu, ale także zachowania. Firma zaimplementowała sporo funkcji i narzędzi z zakresu prywatności. Ma być nie tylko ładnie, ale i bezpiecznie.

MIUI 12 wprowadza sporo zmian i nowości do flagowego systemu marki Xiaomi. Tym razem nie jest to kolejna, nudna aktualizacja z kilkoma poprawkami. Producent zdecydował się na dużo większe zmiany.

MIUI 12 przeszło spory lifting

Xiaomi w ramach MIUI 12 stworzyło autorski silnik graficzny. Został on wykorzystany do opracowania nowego systemu animacji. Zmieniono m.in. zachowanie interfejsu przy otwieraniu i zamykaniu aplikacji, korzystaniu z gestów, usuwaniu programów z pulpitu i wiele innych.

Do MIUI 12 dodano też sporo pomniejszych animacji. Usprawniono dopasowywanie się interfejsu do rogów wyświetlacza i zmianę orientacji ekranu - teraz jest o wiele płynniejsza.

412215155053953580
© https://home.miui.com/

MIUI 12 doczekało się oczywiście modernizacji wyglądu. I to solidnej. Xiaomi przeprojektowało sporą część interfejsu i aplikacji systemowych. Warto tu wspomnieć o stworzonym od podstaw panelu powiadomień, ulepszonym trybie ciemnym czy możliwości uruchomienia każdej aplikacji w trybie obraz w obrazie.

Xiaomi zatroszczyło się także o efekt wow. Producent zaimplementował kosmiczne tapety, których inspiracją były ciała niebieskie układu słonecznego. Jeśli wybierzemy motyw Ziemi lub Marsa, to przy odblokowaniu powierzchnia ciała niebieskiego widok płynnie zmienia się, ukazując jej powierzchnię.

MIUI 12 to też nowy system bezpieczeństwa i prywatności

Nowe MIUI zostało wyposażone w mechanizmy monitorujące zachowania aplikacji. Jeśli apka wykorzystuje właśnie mikrofon, aparat albo dane lokalizacji, to użytkownik otrzymuje stosowne powiadomienie. Wszystko zapisywane jest do historii, którą można później przejrzeć.

MIUI 12 może automatycznie zablokować podejrzaną akcję programu. Dla przykładu - jeśli aplikacja nie jest uruchomiona, a chce uzyskać dostęp do aparatu, to MIUI jej na to nie pozwoli.

412215155054346796
© https://home.miui.com/

Xiaomi zadbało nawet o bezpieczeństwo przy udostępnianiu zdjęć. Użytkownik ma możliwość wykasowania danych EXIF i lokalizacji jeśli czuje taką potrzebę.

MIUI 12 zostało także wyposażone w wirtualną tożsamość, która jeszcze bardziej ma poprawić naszą prywatność. Ponadto producent chwali się, że wszystkie ustawienia dotyczące ochrony naszych danych zostały zebrane w jednym miejscu.

MIUI 12 - kiedy aktualizacja i na jakie smartfony?

Xiaomi na tę chwilę testuje MIUI 12 w zamkniętej becie w Chinach. Aktualizacja ma zostać udostępniona dla użytkowników w czerwcu.

412215155054608940
© home.miui.com

Marka nie udostępniła na tę chwilę pełnej listy urządzeń, które otrzymają nowy system. Na stronie MyDrivers pojawiły się jednak informacje o tym, które urządzenia są testowanie w ramach testów. Po połączeniu informacji z obu źródeł otrzymujemy następującą listę:

Nie jest to oczywiście pełna lista, jednak widzicie, że MIUI 12 mają dostać nawet kilkuletnie urządzenia (premiera Mi 6 miała miejsce 3 lata temu).

412215155054871084
© home.miui.com

MIUI 12 to solidny pakiet nowości. Tak jak już pisałem, poprzednie wersje MIUI nie wprowadzały spektakularnych zmian. Cieszę się, że w końcu doczekaliśmy się sporej aktualizacji. Szkoda tylko, że Xiaomi nie zdecydowało się na równie spektakularne zmiany pod maską. Mam nadzieję, że system zbytnio nie przytył - niestety, już teraz MIUI nie należy do najlżejszych nakładek. Liczę więc na to, że firma nie zapomniała o optymalizacji.

Na pewno są wśród Was posiadacze smartfonów Xiaomi. Ciekaw jestem, czy jesteście zainteresowani aktualizacją. Dajcie znać, czy planujecie ją zainstalować.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)