Nowy iPad Pro ma wolniejszy układ od 12,9-calowego i tyle samo RAM-u co iPhone SE

Nowy iPad Pro ma wolniejszy układ od 12,9-calowego i tyle samo RAM‑u co iPhone SE

Nowy iPad Pro ma wolniejszy układ od 12,9-calowego i tyle samo RAM-u co iPhone SE
Mateusz Żołyniak
23.03.2016 11:01, aktualizacja: 23.03.2016 12:01

Nie musieliśmy długo czekać na bardziej szczegółowe dane o zastosowanym w mniejszym iPadzie Pro układzie Apple A9X. Wiemy już też ile pamięci RAM znalazło się na jego pokładzie.

Niżej taktowany Apple A9X

Firma z Cupertino na konferencji chwaliła się, że 9,7-calowy iPad Pro wykorzystuje bardzo wydajny układ Apple A9X, który wprowadzony został z większym modelem Pro. Rozwiązanie Apple'a wykorzystuje autorskie 64-bitowe rdzenie o nazwie Twister oraz 12-rdzeniową grafikę PowerVR 7 Series. Szybko okazało się, że w urządzeniach nie wykorzystano dokładnie tej samej wersji układu, co - jak zauważa appleinsider - potwierdził sam producent.

Porównanie układów Apple A9X z iPadów Pro
Porównanie układów Apple A9X z iPadów Pro© apleinsider

Apple porównując oba układy do modelu A7 informuje, że A9X z 12,9-calowego tabletu cechuje się 2,5 raza wyższą wydajnością procesora i 5-krotnie wyższą wydajnością układu graficznego. W przypadku wersji z 9,7-calowego iPada Pro wydajność CPU jest 2,4-krotnie wyższa, a GPU jest 4,3-krotnie szybsze. Jasno wskazuje to, że gigant z Cupertino w nowym iPadzie Pro obniżył taktowanie zarówno rdzeni Twister, jak i grafiki firmy Imagination Technologies.

Zapomnijcie o 4 GB RAM-u

Przedstawiciele Apple'a na prezentacji mniejszego modelu Pro - tradycyjnie już - nie wspominali w ogóle o zastosowanej pamięci operacyjnej. Wielu użytkowników sądziło więc, że w 9,7-calowym tablecie, podobnie jak w 12,9-calowym, znalazło się 4 GB RAM-u. Wszelkie wątpliwości rozwiewa Matthew Panzarino.

Pamięć RAM w nowym, 9,7-calowym iPadzie Pro
Pamięć RAM w nowym, 9,7-calowym iPadzie Pro© Matthew Panzarino/Twitter

Redaktor serwisu TechCrunch na Twitterze podzielił się serią benchmarków nowych urządzeń Apple'a, z których jasno wynika, że w mniejszym iPadzie Pro znalazło się tyle samo pamięci operacyjnej co w iPhone'ie SE - 2 GB RAM-u. O połowę mniejsza pamięć niż w 12,9-calowej wersji odbije się oczywiście na obsłudze wielu odpalonych aplikacji czy stron WWW w przeglądarce Safari.

Trzeba oczekiwać więcej

9,7-calowy sprzęt Apple'a może i nie ma tak wydajnego układu jak 12,9-calowa wersja, ale wciąż będzie to jeden z najszybszych tabletów tej wielkości na rynku. Można nawet liczyć, że nowy iPad Pro nie będzie wcale ustępował większemu bratu, gdyż wykorzystuje ekran o nieco niższej rozdzielczości. Gorzej jednak z pamięcią operacyjną - połowa mniejsza ilość RAM-u może odbić się na komforcie korzystania, nawet mimo dobrej optymalizacji systemu iOS.

Apple rekompensuje te braki (względem 12,9-calowego modelu Pro) o wiele lepszym aparatem z 12-megapikselową matrycą i technologią True Tone, która dopasowuje temperaturę wyświetlanych kolorów do warunków otoczenia. Mimo to od urządzenia klasy "pro" należy wymagać czegoś więcej. Tym bardziej, gdy cena podstawowego wariantu to 2999 zł, a za kwotę na jaką wyceniono droższe wersje można kupić chociażby MacBooka Air.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)