Na czym polega slow work?

Obecnie w większości firm dominuje kultura szybkiego tempa pracy. Trend ten jednak zaczyna się nieco zmieniać. Wynika to z faktu, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej młodych pracowników, którzy nie godzą się z ideą koncentracji jedynie na pracy i nie odpowiada im tzw. "wyścig szczurów". Oznacza to zatem, że pojawia się coraz więcej głosów na rzecz idei slow work, czyli "wolnej pracy". Ta filozofia pracy zyskuje na popularności, a wszystko, dlatego że może się sprawdzić jako antidotum na wypalenie zawodowe czy też stres związany z pracą.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

●      Slow work to zyskujące na znaczeniu podejście do pracy, gdzie znaczenie ma świadome zarządzanie czasem i zachowanie równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a codziennością.

●      Slow work daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcą.

●      W związku ze zmianami pokoleniowymi następuje także zmiana podejścia do pracy.

Czym jest slow work?

Slow work to podejście do pracy, które kładzie przede wszystkim nacisk na świadome zarządzanie czasem, a przy tym spore znaczenie odgrywa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Ważna jest też dbałość o dobrostan psychiczny pracowników. Co to oznacza w praktyce? Na przykład ustalenie realistycznych terminów na wykonanie zadań, unikanie nadmiernego multitaskingu, aby osoba mogła się odpowiednio skoncentrować na danej czynności, zachęcanie do regularnych przerw, co także wpływa dobrze na efektywność, jak również duże znaczenie ma respektowanie czasu wolnego po pracy.

Jesteś zainteresowany pracą IT w Gdańsku? Sprawdź, co oferują pracodawcy, a potem odpowiednio przygotuj się do rozmowy.

Oto kluczowe założenia slow work

Skupienie na jednym zadaniu

Multitasking, choć często postrzegany jako zaleta, w rzeczywistości może obniżać efektywność i jakość pracy bez względu na zawód. Dlatego coraz więcej osób chce od tego odejść. Między innymi slow work promuje koncentrację na jednym zadaniu naraz, co pozwala na większe zaangażowanie, a co za tym idzie także na lepsze wyniki.

Ustalanie priorytetów

Zamiast próbować zrobić wszystko naraz, slow work zachęca ustalenia priorytetów. Należy więc zdecydować, które zadania mają największe znaczenie dla celów zawodowych i osobistych, a potem się na nich skupić. Pozwala to także na większą wydajność i lepsze zorganizowanie.

Mindfulness i świadomość

Praktykowanie uważności (mindfulness) w pracy pozwala na bardziej świadome doświadczanie chwili, co redukuje stres i zwiększa satysfakcję zawodową.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Idea slow work mówi o tym, że czas wolny oraz odpoczynek są równie ważne jak pozostałe obowiązki zawodowe. Czyli zachęca do odpowiedniego oddzielania czasu pracy od czasu na regenerację, aktywność sportową czy też tego na realizację hobby.

Jakie są korzyści slow work?

  1. Redukcja stresu i ryzyka wypalenia zawodowego - praca w wolniejszym tempie i z mniejszą ilością stresu przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego, dzięki temu zmniejsza się więc ryzyko nie tylko wypalenia zawodowego, ale też różnego rodzaju chorób.
  2. Zwiększenie produktywności i kreatywności - odpowiednie skupienie na wykonaniu pracy w sposób jakościowy, a nie ilościowy może prowadzić do lepszych wyników i innowacyjnych rozwiązań. Będzie to z korzyścią zarówno dla firmy, jak i klientów.
  3. Poprawa jakości życia – dodatkowo równowaga między pracą oraz życiem prywatnym pozytywnie wpływa na poczucie spełnienia i zadowolenie.
  4. Budowanie trwałych relacji w pracy – to także jedna z ciekawszych zalet slow work. Wolniejsze tempo pozwala niekiedy na dokładniejsze poznanie współpracowników, co może mieć też pozytywny wpływ na pracę w zespole.

Wdrożenie slow work – jak to zrobić?

Wprowadzenie zasad slow work może wymagać zmiany myślenia zarówno u pracowników, jak i oczywiście u pracodawców. Najlepiej, aby proces ten zaczął się od małych zmian. Przykładem będzie chociażby ustalanie realistycznych celów na dany dzień, wprowadzenie regularnych przerw czy po prostu praktykowanie uważności. Kluczem jest znalezienie indywidualnej równowagi, która pozwoli na efektywną i satysfakcjonującą pracę całego zespołu.

Wejdź na Pracuj.pl, w wyszukiwarkę wpisz "Praca Ciechanów" i znajdź idealne dla siebie miejsce zatrudnienia.

Podsumowanie

Podsumowując, slow work to podejście, które oferuje doskonała alternatywę do pracy w ciągłym stresie i pośpiechu. Warto zatem dokładnie przeanalizować jak wiele korzyści może to przynieść firmie, jak i pracownikom i zastanowić się nad wdrożeniem slow work.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
pracapracuj.plkomfort

Wybrane dla Ciebie