Nadchodzą smartfony, tablety i telewizory z Ubuntu?

Nadchodzą smartfony, tablety i telewizory z Ubuntu?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by arrayexception
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by arrayexception
Paweł Żmuda
31.10.2011 15:30, aktualizacja: 31.10.2011 16:30

Świat komórkowy zdominowały platformy firm Apple i Google. Nieco w tyle pozostaje Windows Phone Microsoftu i inne systemy, takie jak BlackBerry OS czy bada rozwijana przez Samsunga. Wkrótce do grupy producentów walczących o udziały w rynku dołączy Canonical. Mark Shuttleworth, założyciel firmy stojącej za rozwojem systemu Ubuntu, ma chrapkę na mobilny tort.

Specjalnie przygotowana wersja Ubuntu ma być wkrótce obecna na sprzętach takich jak tablety, smartfony oraz telewizory. W wywiadzie dla serwisu Zdnet.com Mark Shuttleworth zapowiedział, że podczas konferencji Ubuntu Developer Summit ujawni plany firmy Canonical.

To naturalne rozszerzenie naszej filozofii Ubuntu jako Linuxa dla zwykłych użytkowników. Ludzie odchodzą od komputerów desktopowych w inne formy sprzętu komputerowego, więc chcemy dotrzeć również do nich, mówi Shuttleworth.

Dziś wiadomo tylko, że Ubuntu przystosowane do pracy na mobilnych urządzeniach będzie gotowe prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy obecna wersja systemu będzie pozbawiona wad i gotowa do pracy w korporacjach i domach zwykłych użytkowników. Prawdopodobnie mobilne urządzenia zostaną zaatakowane przez Ubuntu dopiero w 2014 roku. Według szefa Canonicala jego największym konkurentem będzie Android. Shuttleworth uważa, że ostateczne przejęcie Motoroli przez Google'a może być szansą dla filozofii opensource'owej i mobilnego Ubuntu. Założyciel Canonicala uważa, że producenci z chęcią przerzucą się na kolejną, otwartą platformę.

Wkrótce więcej na temat szans mobilnego Ubuntu i planów firmy Canonical napisze redakcyjny kolega - Paweł Żołyniak.

Źródło: zdnet

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)