Najszybszy internet 5G w Polsce. Ranking mówi wszystko

Najszybszy internet 5G w Polsce. Ranking mówi wszystko

maszt 5g
maszt 5g
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
18.11.2022 08:14

Technologia 5G szczyt swojej popularności ma jeszcze przed sobą, a mimo to już prezentuje bardzo dobre wyniki. Internet 5G deklasuje swojego poprzednika. Szkoda tylko, że nie korzysta się z niego powszechnie.

Technologia 5G jest ciągle w fazie rozwoju. Wiele urządzeń nie potrafi z niej korzystać. Nie brakuje też miejsc, w których zasięg 5G nie jest w ogóle dostępny. Jednak ci użytkownicy, którzy znajdują się w obrębie tej technologii i dysponują odpowiednim urządzeniem, nie mają na co narzekać.

Zgodnie z rankingiem stworzonym przez speedtest.pl, to właśnie Plus okazał się być najlepszym dostawcą internetu w technologii 5G. Serwis Speed Test opublikował dane dotyczące jakości internetu 5G, udostępnianego przez czterech największych operatorów w Polsce, czyli Orange, Play, Plus i T-Mobile. Wyniki nie są jednoznaczne.

Najszybszy internet 5G w Polsce

Jeśli chodzi o prędkość pobierania, która była podstawowym kryterium uwzględnianym w rankingu, prym zdecydowanie wiedzie Plus. Ta sieć może pochwalić się ok. dwukrotnie wyższą prędkością pobierania plików niż konkurencja. Z rankingu opublikowanego na speedtest.pl wynika, że średnio wynosiła ona 139,2 Mb/s.

W tej klasyfikacji na drugim miejscu znalazła się sieć Play z prędkością pobierania 72,3 Mb/s. Dalej uplasował się Orange z wynikiem 70,3 Mb/s, a stawkę zamyka T-Mobile z prędkością 66,3 Mb/s. Pod kątem innych parametrów zestawienie układałoby się zgoła inaczej.

Plus oferował największe opóźnienia z całej czwórki. Średni Ping w Plusie wynosił w październiku 33 ms, podczas gdy w Orange było to 24 ms, w Play 26 a w T-Mobile 28.

Pod kątem prędkości wysyłania Plus również wypadł najsłabiej. Tu zielona sieć mogła pochwalić się wynikiem na poziomie 18,3 Mb/s. Upload w Play 5G wynosił w październiku średnio 21,6 Mb/s. Orange to wynik na poziomie 27,1 Mb/s. W przypadku T-Mobile internet 5G pozwalał na średnią prędkość wysyłania na poziomie 25,3 Mb/s.

Jak widać, wyniki październikowych testów są niejednoznaczne. Największa dysproporcja dotyczy rzecz jasna prędkości pobierania, w której Plus jest dwukrotnie lepszy od konkurentów. Wartości innych parametrów są zbliżone, ale trzeba zauważyć, że różnica między prędkością wysyłania w Plusie i Orange to aż 50 proc. W przypadku osób, które często przesyłają spore pliki, różnica ta będzie nie bez znaczenia.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)