Najszybszy internet 5G w Polsce. Ranking mówi wszystko

Najszybszy internet 5G w Polsce. Ranking mówi wszystko18.11.2022 08:14
maszt 5g
maszt 5g
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Technologia 5G szczyt swojej popularności ma jeszcze przed sobą, a mimo to już prezentuje bardzo dobre wyniki. Internet 5G deklasuje swojego poprzednika. Szkoda tylko, że nie korzysta się z niego powszechnie.

Technologia 5G jest ciągle w fazie rozwoju. Wiele urządzeń nie potrafi z niej korzystać. Nie brakuje też miejsc, w których zasięg 5G nie jest w ogóle dostępny. Jednak ci użytkownicy, którzy znajdują się w obrębie tej technologii i dysponują odpowiednim urządzeniem, nie mają na co narzekać.

Zgodnie z rankingiem stworzonym przez speedtest.pl, to właśnie Plus okazał się być najlepszym dostawcą internetu w technologii 5G. Serwis Speed Test opublikował dane dotyczące jakości internetu 5G, udostępnianego przez czterech największych operatorów w Polsce, czyli Orange, Play, Plus i T-Mobile. Wyniki nie są jednoznaczne.

Najszybszy internet 5G w Polsce

Jeśli chodzi o prędkość pobierania, która była podstawowym kryterium uwzględnianym w rankingu, prym zdecydowanie wiedzie Plus. Ta sieć może pochwalić się ok. dwukrotnie wyższą prędkością pobierania plików niż konkurencja. Z rankingu opublikowanego na speedtest.pl wynika, że średnio wynosiła ona 139,2 Mb/s.

W tej klasyfikacji na drugim miejscu znalazła się sieć Play z prędkością pobierania 72,3 Mb/s. Dalej uplasował się Orange z wynikiem 70,3 Mb/s, a stawkę zamyka T-Mobile z prędkością 66,3 Mb/s. Pod kątem innych parametrów zestawienie układałoby się zgoła inaczej.

Plus oferował największe opóźnienia z całej czwórki. Średni Ping w Plusie wynosił w październiku 33 ms, podczas gdy w Orange było to 24 ms, w Play 26 a w T-Mobile 28.

Pod kątem prędkości wysyłania Plus również wypadł najsłabiej. Tu zielona sieć mogła pochwalić się wynikiem na poziomie 18,3 Mb/s. Upload w Play 5G wynosił w październiku średnio 21,6 Mb/s. Orange to wynik na poziomie 27,1 Mb/s. W przypadku T-Mobile internet 5G pozwalał na średnią prędkość wysyłania na poziomie 25,3 Mb/s.

Jak widać, wyniki październikowych testów są niejednoznaczne. Największa dysproporcja dotyczy rzecz jasna prędkości pobierania, w której Plus jest dwukrotnie lepszy od konkurentów. Wartości innych parametrów są zbliżone, ale trzeba zauważyć, że różnica między prędkością wysyłania w Plusie i Orange to aż 50 proc. W przypadku osób, które często przesyłają spore pliki, różnica ta będzie nie bez znaczenia.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)