Xiaomi na szczycie. Oto najpopularniejsze marki smartfonów w Polsce w czasach zarazy

Xiaomi na szczycie. Oto najpopularniejsze marki smartfonów w Polsce w czasach zarazy

Xiaomi na szczycie. Oto najpopularniejsze marki smartfonów w Polsce w czasach zarazy
Miron Nurski
05.08.2020 10:31, aktualizacja: 05.08.2020 12:35

... choć w mojej ocenie jeszcze za wcześnie, by nazywać Xiaomi największym producentem smartfonów w Polsce.

Firma analityczna Canalys opublikowała raport dotyczący liczby smartfonów dostarczonych w drugim kwartale 2020 w Polsce. Mowa więc o okresie, w którym szalał koronawirus,

Gwoli ścisłości: chodzi o egzemplarze dostarczone do sklepów, a nie sprzedane klientom końcowym. Jeśli jednak chodzi o rynkowe trendy, z grubsza na jedno wychodzi. Jeśli sprzedawca zamawia konkretną liczbę smartfonów danego producenta, to znaczy, że ma uzasadnione przypuszczenia, że się ich pozbędzie.

TOP 5 marek smartfonów w Polsce w drugim kwartale 2020

Lista producentów, którzy dostarczyli najwięcej smartfonów od kwietnia do czerwca prezentuje się tak:

  • Xiaomi - 27 proc. (wzrost o 88 proc. rok do roku);
  • Samsung - 27 proc. (spadek o 14 proc. rok do roku);
  • Huawei - 18 proc. (spadek o 43 proc. rok do roku);
  • Apple - 27 proc. (wzrost o 110 proc. rok do roku);
  • Lenovo (Motorola) - 6 proc. (wzrost o 19 proc. rok do roku).

Canalys w swoim raporcie zaokrągla dane procentowe. Uwzględniając jednak dokładne liczby, Xiaomi minimalnie wyprzedziło Samsunga.

Nie, jeszcze nie można mówić, że Xiaomi jest w Polsce liderem

I to z przynajmniej dwóch powodów.

Po pierwsze, popularność danych marek powinno się oceniać uwzględniając dane za cały rok, a nie za 3 miesiące. Każdy producent ma inną strategię produktową i wydawniczą. W praktyce wystarczy, by jedna firma swoje najważniejsze nowości wypuściła jesienią, a druga wiosną, by dane kwartalne mogły dać fałszywy obraz wielkości poszczególnych marek.

Po drugie, dane firmy Canalys są szacunkowe, a między Xiaomi a Samsungiem nie ma nawet 1 pkt. proc. różnicy. To za mało, by jednoznacznie wskazać lidera.

Nie zmienia to jednak faktu, że Xiaomi w ciągu roku niemal dwukrotnie zwiększyło swój udział w liczbie dostarczonych egzemplarzy, co jest niemałym sukcesem. Chińczycy są na najlepszej drodze, by całkowicie zdominować nasz rynek.

Huawei zaliczył największy spadek rok do roku, a Apple największy wzrost

43-procentowy spadek Huaweia oczywiście nie powinien nikogo dziwić. Firma boryka się z problemami, w wyniku których nowe smartfony sprzedawane są bez usług Google'a, więc zainteresowanie nimi spadło.

Apple w ciągu roku urósł natomiast o 110 proc. Powód? Przed rokiem firma nie miała żadnej głośnej premiery, a w kwietniu 2020 na rynek trafił relatywnie przystępny cenowo iPhone SE, który najwidoczniej był chętnie zamawiany przez sprzedawców.

Druga połowa roku zapowiada się ciekawie. Na liście największych marek w Polsce w ujęciu rocznym może dojść do sporego przetasowania.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)