Czy Netflix, Spotify i HBO GO na Androidzie zdrożeją? Google zapowiada zmiany

Czy Netflix, Spotify i HBO GO na Androidzie zdrożeją? Google zapowiada zmiany

Czy Netflix, Spotify i HBO GO na Androidzie zdrożeją? Google zapowiada zmiany
Bolesław Breczko
29.09.2020 14:52, aktualizacja: 29.09.2020 16:52

Do 30 września 2021 twórcy aplikacji w sklepie Google Play będą musieli zintegrować płatności wewnątrz aplikacji z systemem Google'a. Może to oznaczać podwyżki cen niektórych usług, które teraz nie mają takiej opcji.

Dokonując zakupu aplikacji w sklepie Sklep Play, jego właściciel (Google) pobiera 30-procentową prowizję. Podobnie jest z "cyfrowymi dobrami" kupowanymi bezpośrednio w aplikacjach, mogą to być np. "monety" w grach albo też abonamenty na usługi. Niektóre usługi omijają jednak prowizję dając możliwość opłacenia abonamentu "na zewnątrz". Takimi usługami są np. Netflix, Spotify, czy HBO GO.

Google, na blogu dla deweloperów zapowiedział zmiany, które mają wejść w życie do 30 września 2021. Do tego dnia wszyscy deweloperzy, którzy oferują możliwość zakupienia cyfrowych dóbr, będą musieli dodać opcję zapłacenia przez system Sklep Play. Gdy użytkownik skorzysta z tej opcji, kasa przejdzie przez system Google, które pobierze sobie 30 proc. prowizji.

Nie znaczy, że będzie można płacić tylko przez Sklep Play. Deweloperzy będą mogli oferować płatności poza oficjalnym sklepem i to nawet taniej, ale nie będą mogli alternatywnych metod w Sklepie Play, ani w samej aplikacji.

Dodatkowo Google zapowiada, że chce ułatwić instalowanie zewnętrznych sklepów w systemie Android (np. Galaxy Store czy Epic Store). Dzięki temu twórcy aplikacji będą mieli większy wybór, w jaki sposób chcą udostępnić klientom swoje programy i produkty (i nie będą płacić Google'owi prowizji).

Zmiana w regulaminie Google Play może się przełożyć na wzrost cen, przynajmniej w ramach płatności z poziomu aplikacji

Wspomniana zmiana może sprawi, że niektóre usługi streamingowe będą miały dwie ceny: wyższą w Sklepie Play i niższą poza nim, gdzie nie będzie obowiązywała prowizja Google'a, ale o której może widzieć tylko część użytkowników.

Taki sposób stosuje już w tej chwili Netflix, który w najdroższym abonamencie kosztuje o 5 zł więcej przez Sklep Play niż poza nim.

Spotify i HBO GO aktualnie nie umożliwiają wykupienia abonamentu przez aplikację, ale do 30 września 2021 będą musiały taką możliwość wprowadzić. To także może odbić się na cenach.

Możliwy jest jednak jeszcze inny scenariusz: twórcy wspomnianych usług założą własne sklepy, w których dostępna będzie tylko ich aplikacja. Albo trzeba ją będzie pobrać ze źródła zewnętrznego tak, jak jest to w przypadku gry "Fortnite".

Właściciel "Fortnite'a", firma Epic, poszła na wojnę o wspomniane 30 procent prowizji z Google'em oraz Apple'em. Obie firmy usunęły grę ze swoich sklepów za reklamowanie w niej tańszych form płatności za cyfrowe dodatki.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)