Zmiany w Androidzie. Prawdopodobnie tak będzie wyglądał interfejs nowych Nexusów

Zmiany w Androidzie. Prawdopodobnie tak będzie wyglądał interfejs nowych Nexusów

Zmiany w Androidzie. Prawdopodobnie tak będzie wyglądał interfejs nowych Nexusów
Źródło zdjęć: © androidpolice.com
Miron Nurski
02.08.2016 09:29, aktualizacja: 02.08.2016 11:29

Deweloperską wersję Androida 7.0 Nougat można testować od kilku miesięcy, ale nie oznacza to, że Google nie zostawił dla użytkowników jakichś software'owych niespodzianek. Wygląda na to, że tegoroczne smartfony z linii Nexus zadebiutują z nowym launcherem.

Do informacji na temat nowego interfejsu dotarł serwis Android Police. Jakie zmiany zaszły? Zacznijmy od pulpitu głównego.

Obraz
© androidpolice.com

Najbardziej w oczy rzuca się brak podłużnego widgetu Google obecnego w Androidzie od wersji 4.0 Ice Cream Sandwitch. Jego miejsce zajął przycisk z literką "G" po lewej stronie oraz kalendarz po prawej stronie. Dość dziwna decyzja; górna lewa krawędź ekranu to dla osoby praworęcznej najtrudniej dostępne miejsce.

Z pulpitu zniknął także przycisk przenoszący do app drawera. Ten jest teraz "wysuwany" z dolnej krawędzi; funkcję suwaka pełni dock.

Zmiany są drobne, ale będą wymagały zmiany przyzwyczajeń. Znowu

Pod tym względem ciężko jest mi zrozumieć politykę Google'a, który zdaje się wprowadzać zmiany tylko po to, by coś się zmieniło. Raz lista aplikacji w app drawrze jest przewijana wertykalnie, później horyzontalnie, a potem znowu wertykalnie. Raz wyszukiwarka znajduje się w tym miejscu, a raz w tamtym.

Swoją drogą interfejs Androida wraca do korzeni. Już w pierwszych wersjach tego systemu na pulpicie obecny był bowiem suwak odpowiedzialny za wysuwanie app drawera. Później Google zastąpił go przyciskiem tylko po to, by znów powrócić do suwaka.

Niekonsekwentny rozwój to coś, czego w Androidzie nigdy nie lubiłem

Czego by nie mówić o iOS-ie, od zawsze był to system bardziej przemyślany. Apple regularnie dodaje nowe funkcje, ale nigdy nie wywraca wszystkiego do góry nogami. W działaniach firmy widać dążenie do doskonałości.

Nie przypominam sobie, żeby Apple pozbył się kiedyś funkcji, której dziś mi brakuje. W Androidzie coś takiego się zdarzało. Lubiłem np. możliwość umieszczania widgetów na ekranie blokady, którą wprowadzono w wersji 4.2, a później usunięto. Lubiłem tabletowy interfejs Honeycomba i Ice Cream Sandwitch, który zastąpiono w mojej opinii nieużywalnym na dużych tabletach interfejsem smartfonowym.

Brak konsekwencji dotyczy zresztą nie tylko Androida samego w sobie, ale i pojedynczych aplikacji Google'a. Interfejs większości apek jest gruntownie przebudowywany co kilkanaście miesięcy, przez co za zmianami ciężko jest czasem nadążyć. Nie wspominając już o dublujących się aplikacjach (konia z rzędem temu, kto obudzony w środku nowy wymieni jednym tchem wszystkie komunikatory Google'a).

Kiedy wyprodukowane przez HTC Nexusy zostaną zaprezentowane? Oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie było, ale powinno to nastąpić w ciągu kilku tygodni. Jeszcze w tym miesiącu ruszyć ma bowiem aktualizacja do Androida 7.0.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)