Niebawem dwurdzeniowe układy Texas Instruments i zupełnie nowe układy Eagle
Nowe układy mają cechować się większą wydajnością i znacznie mniejszym apetytem na energię w porównaniu z odpowiadającymi im prędkością taktowania układami z jednym rdzeniem. Nie jest to również pieśń odległej przyszłości, jak zapowiedział Robert Tolbert, który jest odpowiedzialny w Texas Instrument za produkcję procesorów. Można się ich spodziewać przed końcem bieżącego roku.
Wspomniane układy mają bazować na nowej generacji procesorów TI OMAP 4430 opartych na architekturze Cortex-A9 i pracować z prędkością 1 GHz (pierwsza generacja), a apetyt na energię ma być zredukowany nawet o 50%. Proces produkcyjny nowego dwurdzeniowego układu ma się opierać na technologii 45 nm.
Jak zapowiada Texas Instruments, użycie nowego procesora pozwoli na oglądanie filmów w rozdzielczości 720p przez 15 godzin (przy 4 godzinach odtwarzania, na które pozwalają obecne choćby w Motoroli Droid X jednordzeniowe procesory TI OMAP 3630). Trzeba przyznać, że różnica jest bardzo duża.
Dodatkowo Tolbert zapowiedział, że jego firma pracuje nad rozpoczęciem produkcji procesorów w technologii 29nm, to jednak bardzo duże wyzwanie nie tylko dla samej Texas Instruments, lecz także dla wszystkich firm zajmujących się produkcją procesorów. Zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać na nowe, wydajniejsze układy 29-nanometrowe.
Równie ciekawa jest informacja, którą podała firma ARM (projektanci procesorów ARM). Zgodnie z nią Texas Instruments podpisał stosowne umowy, na mocy których będzie pierwszą firmą produkującą procesory oparte na tajemniczym układzie o kodowej nazwie Eagle. Niestety, niewiele wiadomo o samym Eagle. Jego premiery należy się spodziewać nie wcześniej niż w 2012 roku, a wielu specjalistów uważa, że Eagle to właśnie wspomniane wyżej układy 29-nmetrowe.