Nokia 500 – test cz. 2 [oprogramowanie]
Pierwsza część testu niskobudżetowej Nokii 500 dotyczyła strony sprzętowej. Ile wart jest procesor 1 GHz? Jak radzi sobie z obsługą Symbiana Anna i funkcji multimedialnych? Po odpowiedź na te i inne pytania zapraszam do drugiej części testu.
System i wydajność
W Symbianie Anna nie zabrakło obsługi wielozadaniowości, która jest jednym z największych atutów systemów operacyjnych w telefonach. Nokia 500 zaskakująco dobrze radzi sobie z obsługą kilku programów działających w tle. Nawet mocno obciążona pamięć RAM tylko nieznacznie wpływa na pogorszenie wydajności.
Z doświadczenia wiemy, że Symbian - w przeciwieństwie do Androida - nie jest tak wymagający i do sprawnego działania nie potrzebuje kosmicznej liczby megaherców. Dlaczego więc fiński producent zdecydował się na umieszczenie tak szybkiego procesora w smartfonie średniej klasy?
Nokia przez bardzo długi okres podążała własną drogą, niewiele przejmując się sytuacją na rynku, na którym rozpętała się wojna na gigaherce. Z biegiem czasu również Finowie ulegli temu trendowi, co niestety nie wyszło im na dobre. Świetnym przykładem tego jest testowany model, w którym nie da się odczuć obecności tak szybkiego procesora. Nokia 500 doskonale udowadnia, jak małe znaczenie w przypadku komórek ma taktowanie zegara. Dlaczego tak jest?
Wpływ na słabą wydajność może mieć brak dedykowanego układu graficznego, tzw. GPU. W takich smartfonach, jak Nokia N8, E7 czy C7, zastosowano układ marki Broadcomm, dzięki czemu bez trudu da się zagrać zagrać w Angry Birds, Worms HD oraz Fruit Ninja. Niestety, użytkownicy 500 nie będą mogli sobie pozwolić na taką formę rozrywki.
Wbrew pozorom w rzeczywistości znacznie lepszym i wydajniejszym układem okazuje się ARM 11 o taktowaniu 680 MHz, wspierany przez GPU Broadcomm BSM2727, znany z popularnej N8. Taka konfiguracja sprawnie radzi sobie z obsługą Symbiana, mając przy tym mniejsze zapotrzebowanie na energię.
Użytkownicy Nokii 500, podobnie jak całej gamy smartfonów Nokii pracujących pod kontrolą Symbiana Anna, mogą się spodziewać aktualizacji systemu do wersji Belle. W przypadku niewielkiej 500 nowa wersja platformy może okazać się zbawienna i miejmy nadzieję, że zażegna większość niedogodności.
Interfejs
Symbian Anna znajdujący się na pokładzie telefonu wyposażony jest w niemal taki sam interfejs jak pozostałe modele producenta. Ekran główny składa się z 3 pulpitów. Wszystkie można dowolnie spersonalizować poprzez dodanie widżetów czy odnośników do aplikacji i ulubionych stron internetowych. Do każdego pulpitu da się przypisać inną tapetę, wybraną spośród podstawowej galerii czy zdjęć wykonanych za pomocą wbudowanego aparatu.
Podobnie jak konkurencyjne systemy Anna ma własny ekran blokady. W Nokii 500 odblokowuje się go specjalnym klawiszem na boku obudowy lub jednym z fizycznych przycisków umieszczonych pod ekranem.
Pomimo że OS jest taki sam jak w urządzeniach z górnej półki, korzystając z niewielkiej 500, bardzo szybko da się zauważyć, że to budżetowy smartfon. Interfejs pozbawiony niektórych animacji, tj. przejścia pomiędzy poszczególnymi częściami menu, nie jest już tak przyjemny dla oka.
Dla większości użytkowników brak animowanych wodotrysków w interfejsie z pewnością będzie mało istotny. Niestety, korzystanie z tej wersji Symbiana jeszcze bardziej potęguje wrażenie, że to dość archaiczny system. Co więcej, uboższa oprawa graficzna nie wpłynęła na zwiększenie wydajności urządzenia. System pracuje po prostu przeciętnie, choć zdarzają się sytuacje, że obsługa za pomocą ekranu dotykowe jest dość toporna. Nie ma wyraźnego klatkowania czy też większych opóźnień, ale nie można też liczyć na błyskawiczną obsługę.
Symbian Anna, w odróżnieniu od poprzedniej wersji platformy, oferuje dwie ekranowe klawiatury QWERTY. Ze względu na niewielkie wymiary wyświetlacza i przeciętną czułość panelu dotykowego smartfona nie można polecić osobom piszącym dużo wiadomości tekstowych. Klawiatura w układzie poziomym nie powinna sprawiać większych trudności, jednak pisanie SMS-ów w pionowej orientacji jest nie lada wyczynem. Niezwykle pomocny okazuje się polski Swype dostępny w Nokia Store.
Multimedia
Mimo że model 500 nie należy do najbardziej zaawansowanych smartfonów producenta, z pewnością nie można zarzucić jej braku funkcji multimedialnych. Osoby korzystające z telefonu jako przenośnej empetrójki mogą używać odtwarzacza, radia FM, radia internetowego, aplikacji Shazam do rozpoznawania muzyki lub po prostu kupić utwory w sklepie Nokii.
W odtwarzaczu muzycznym zgromadzone utwory segregowane są według wykonawców i albumów. Obsługuje on również okładki, losowe uruchamianie utworów czy też zapętlenie jednego lub całej biblioteki w telefonie. W ustawieniach dźwięku jest prosty korektor z predefiniowanymi trybami brzmienia. Equalizer, niestety, nie pozwala na manualne dostrajanie dźwięku. Player ma także opcję poprawy balansu dźwięku oraz efekt rozszerzonego stereo.
Niewielka 500 bardzo dobrze wypada pod względem jakości dźwięku w głośniku zewnętrznym. Wysoka głośność, odczuwalne niższe tony oraz stosunkowo czyste brzmienie to tylko niektóre z jego atutów. Dźwięk wydobywający się z głośnika umieszczonego w tylnej części smartfona jest znacznie przyjemniejszy niż w przypadku takich modeli, jak: Samsung Galaxy S, Sony Ericsson Xperia arc i LG Swift Black.
Całą radość z muzyki w Nokii 500 psuje dołączony zestaw słuchawkowy. Standardowe słuchawki WH-102 z wbudowanym mikrofonem nadają się bardziej do prowadzenia rozmów niż słuchania ulubionych wykonawców. Oferowany przez nie dźwięk jest spłaszczony i zdecydowanie brakuje niższych tonów. Nie ma także mowy o tłumieniu dźwięków z otoczenia, jak w słuchawkach dokanałowych. Osoby, które często słuchają muzyki, powinny zainwestować w markowy zestaw słuchawek.
Po przejściu do menu głównego uwagę przyciąga kolorowa ikonka galerii zdjęć. Przeglądarka jest bardzo prosta i intuicyjna. Podobnie jak cały Symbian galeria nie wyróżnia się żadnymi efektami wizualnymi, ale na pochwałę zasługuje jej sprawne i szybkie funkcjonowanie. Użytkownik może odtwarzać zdjęcia w formie pokazu slajdów, udostępniać fotografie w sieciach społecznościowych, a także przypisywać znaczniki. Zaletą przeglądarki jest wbudowany edytor z szerokim wachlarzem funkcji.
Nowy model fińskiego producenta poradzi sobie z odtworzeniem filmów VGA o rozszerzeniu .mp4 oraz .avi (DivX). Ze względu na zbyt słabe wyposażenie nie da się odtworzyć na nim nagrań w standardzie HD. Miłośnicy kina będą również zawiedzeni jakością DivX-ów – oglądanie filmów za pomocą tego kodeku jest niemal niemożliwe ze względu na spore klatkowanie w każdej dynamicznej scenie.
Aparat
Nowy smartfon Nokii został wyposażony w aparat o rozdzielczości 5 Mpix bez doświetlającej diody LED. Miłośnicy fotografii będą zawiedzeni obecnością technologii EDoF zamiast autofokusu, która wyklucza możliwość robienia zdjęć w trybie makro. Zaletą stałej ostrości obrazu jest natomiast szybkostrzelność aparatu.
Jakość wykonywanych zdjęć stoi na przyzwoitym poziomie. Aparat 500 z powodzeniem zaspokoi potrzeby mniej wymagających użytkowników, którzy z funkcji fotograficznych w telefonie korzystają tylko okazyjnie. Dobrej jakości fotografie można zrobić w słoneczny dzień, kiedy jest odpowiednia ilość światła. Martwi natomiast mocno przesadzona ostrość zdjęć w nasłonecznionych miejscach. Fotografie wykonane w zaciemnionych pomieszczeniach są nieco rozmyte i wyraźnie zaszumione.
Przykładowe zdjęcia:
Na pochwałę zasługuje bogaty interfejs aparatu. Użytkownicy, którzy lubią eksperymentować ze zdjęciami, mogą wpłynąć na kolorystykę, balans bieli, ekspozycję, kontrast oraz ostrość. Jest także możliwość ręcznego ustawienia czułości ISO, geolokalizacji, wykrywania twarzy, a także siatki pomagającej poprawnie skadrować zdjęcie. Dla mniej zaawansowanych przygotowano programy tematyczne automatycznie dopasowujące ustawienia do wybranej scenerii.
Ciekawym dodatkiem, skierowanym głównie do pań, jest funkcja autoportretu. Skrót do tego trybu znajduje się w pobliżu wirtualnego spustu migawki. Po jego uaktywnieniu wystarczy dotknąć dowolnego miejsca na wyświetlaczu smartfona, aby zrobić zdjęcie. Aparat obsługuje również gesty multitouch, dzięki czemu łatwo można zmienić rozdzielczość zdjęć poprzez zbliżenie lub oddalenie od siebie obu palców.
Nokia 500 camera sample
Tryb wideo pozwala na nagrywanie filmów o maksymalnej rozdzielczości VGA (640 x 480). Niewielki rozmiar filmów w tej klasie smartfonów jest zrozumiały, lecz słaba płynność materiałów już niekoniecznie. Materiały wideo zapisywane są w rozszerzeniu .mp4 z prędkością tylko 15 kl./s. Nadają się oczywiście do późniejszego odtworzenia na wyświetlaczu, ale to zbyt mało, aby wygodnie oglądać je na większym ekranie.
Nokia 500 z pewnością nie jest smartfonem dla amatorów foto-wideo. Aparat i kamera w tym modelu zostały potraktowane wyłącznie jako dodatek.
Internet
Szybkie połączenie internetowe w Nokii 500 możliwe jest dzięki modułowi WLAN lub za pomocą transmisji HSDPA 14,4 Mb/s i HSUPA 5,76 Mb/s. Odpowiednie połączenie to tylko jeden element potrzebny do wygodnego surfowania w Sieci. Konieczna jest również przeglądarka, która niestety w testowanym smartfonie pozostawia wiele do życzenia.
Standardowa przeglądarka internetowa Nokii oferuje wsparcie dla obiektów Flash, a więc strony wyglądają niemal tak samo jak na komputerze. Przeglądarka Symbiana nie radzi sobie tak dobrze jak jej odpowiedniki na innych systemach. Nie pomaga procesor o taktowaniu 1 GHz, a wyświetlanie rozbudowanych stron bywa czasem męczące i niewygodne. Aplikacji zdarzają się przestoje - reakcja ekranu na polecenia trwa nawet kilka sekund. Kolejnym ograniczeniem jest możliwość uruchomienia maksymalnie 3 kart. Nokia 500 nie obsługuje również stron wykorzystujących HTML 5.
Obsługa portali społecznościowych
Nokia, podobnie jak większość obecnych producentów smartfonów, nie mogła sobie pozwolić na pominięcie obsługi portali społecznościowych. Nokia 500 wyposażona została w preinstalowanego klienta serwisów Facebook i Twitter. Aplikacja łączy w sobie oba portale i pozwala na wyświetlanie wszystkich zdarzeń na jednej lub osobnych listach. Użytkownik może skorzystać też z automatycznie aktualizującego się widżetu.
Program obsługujący Facebooka i Twittera, niestety, nie jest tak wygodny i funkcjonalny jak jego odpowiedniki w systemie Android czy też iOS. Nie zapewnia on również tak dobrej integracji, a więc kontakty z tych serwisów nie pojawiają się w książce adresowej.
GPS i nawigacja
W modelu 500 znajduje się preinstalowana aplikacja Nokia Maps. Nawigacja Nokii jest jedną z najlepszych bezpłatnych nawigacji dostępnych dla smartfonów. Może ona działać w trybie online (na bieżąco pobierane są dane z Sieci) bądź też w trybie offline po uprzednim ściągnięciu map dowolnego kraju do pamięci telefonu.
Nokia Maps oferuje widoki: mapy, satelitarny i terenowy. Można też skorzystać z widoku w formie trójwymiarowej oraz w trybie nocnym. Na pochwałę zasługuje bardzo duża szczegółowość map. Są one znacznie dokładniejsze niż Google Maps, a sporym zaskoczeniem są trójwymiarowe modele znanych budynków z największych miast Polski i świata. Określenie lokalizacji wspomagane jest przez nadajniki sieci komórkowej oraz WiFi. Dzięki temu smartfon „łapie fixa” w mgnieniu oka.
Poza podstawową nawigacją pieszą i samochodową użytkownik może zaopatrzyć się w całą gamę darmowych dodatków korzystających z modułu GPS. Wśród dostępnych rozszerzeń są:
Podsumowanie
Nowy, niskobudżetowy smartfon Nokii skierowany jest do niewymagających użytkowników. Za kwotę oscylującą w okolicach 750 zł mogą oni liczyć na dobrą jakość połączeń, przyzwoite wykonanie oraz niezawodny odtwarzacz muzyki. Mocną stroną 500 jest świetna mapa wraz z darmową nawigacją, której użytkownicy Androida mogą tylko pozazdrościć.
Nokia 500, mimo że została wprowadzona na rynek niemal równocześnie z modelami 600, 700 i 701, pracuje pod kontrolą nieco starszego Symbiana w wersji Anna. Pocieszające jest, że producent nie zapomniał o swoim najtańszym smartfonie i wciąż zamierza go wspierać. W niedalekiej przyszłości użytkownicy 500 mogą się spodziewać aktualizacji do Symbiana Belle, który poza sporą liczbą usprawnień wnosi nowocześniejszy i bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs. Miejmy nadzieję, że wraz z jego pojawieniem niewielki smartfon Nokii otrzyma drugie, lepsze życie.
Wady i zalety:
[plus] atrakcyjna cena
[plus] bardzo dobra jakość dźwięku w głośniku zewnętrznym
[plus] dodatkowe panele w komplecie
[plus] dobra jakość połączeń
[minus] brak dedykowanego GPU
[minus] archaiczny system Symbian Anna
[minus] interfejs pozbawiony większości animacji
[minus] słaba reakcja ekranu na dotyk