Google nie chce, by użytkownicy Nokii 6.1 Plus maskowali wcięcie w ekranie? Funkcja znika z oprogramowania

Google nie chce, by użytkownicy Nokii 6.1 Plus maskowali wcięcie w ekranie? Funkcja znika z oprogramowania

Nokia 6.1 Plus ma ekran z wcięciem
Nokia 6.1 Plus ma ekran z wcięciem
Miron Nurski
07.09.2018 10:22, aktualizacja: 07.09.2018 15:36

Nokia 6.1 Plus, znana również jako Nokia X6, to pierwszy smartfon tegoż producenta z wcięciem w ekranie. Esteci, którym owo wcięcie przeszkadzało, mogli je jednak zamaskować, aktywując odpowiednią opcję w ustawieniach. No właśnie, mogli...

Jeden z użytkowników forum Nokii zauważył, że wraz aktualizacją oprogramowania wnoszącą sierpniowe poprawki zabezpieczeń, z jego Nokii 6.1 Plus wyparowała opcja pozwalająca na zamaskowanie wcięcia za pomocą czarnego paska. Podobną funkcję można znaleźć w wielu tego typu telefonach.

Forumowicz doczekał się odpowiedzi od moderatorki:

Niestety musieliśmy usunąć opcję ukrywania wcięcia zgodnie z wymaganiami Google'a.

Nokia 6.1 Plus należy do programu Android One, co oznacza, że oprogramowanie rozwijane jest w ścisłej współpracy z Google'em. Dlatego ten może decydować o tym, jakie funkcje mają zostać, a jakie zniknąć.

Co jest powodem takiej decyzji? Tego nie wiadomo

Moderatorka forum nie dodała żadnych wyjaśnień. Ba, nawet jej wypowiedź została już usunięta, choć GSMArena zdążyła zrobić zrzut ekranu.

Spekuluje się, że czarne paski negatywnie wpływały na działanie niektórych aplikacji. Gdy pojawiły się pierwsze telefony z wcięciem, paski maskujące przysłaniały przyciski ekranowe w Instagramie w trybie Stories.

Instagram do niedawna nie radził sobie z funkcją maskującą wcięcie
Instagram do niedawna nie radził sobie z funkcją maskującą wcięcie

Wprawdzie Instagram naprawił już błąd, ale zapewne w Google Play wciąż nie brakuje apek, które na takich smartfonach mogą się wyświetlać nieprawidłowo.

Zresztą ten problem można było rozwiązać inaczej

Jeśli faktycznie chodzi o nieprawidłowe wyświetlenie niektórych aplikacji, czy nie wystarczyłoby umieścić w ustawieniach ostrzeżenia, że aktywacja funkcji maskującej może powodować błędy? Nie mówiąc już o tym, że byłoby miło, gdyby tego typu problemy były wyłapywane przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Sprawa wydaje się błaha, ale wcięcie to rozwiązanie designerskie, które jest bardzo kontrowersyjne i przez wielu mocno hejtowane. Nietrudno mi wyobrazić sobie osobę, która kupiła dany telefon tylko dlatego, że wcięcie da się zamaskować. Przecież LG wręcz chwali się taką funkcją w materiałach promocyjnych G7 ThinQ.

LG G7 ThinQ też ma opcję maskowania wcięcia
LG G7 ThinQ też ma opcję maskowania wcięcia

Dobra wiadomość jest taka, że Android 9 Pie wnosi natywną obsługę ekranów z wcięciem, więc nieszczęsna funkcja może powrócić. Zła jest natomiast taka, że miesiąc po premierze Androida 9 Pie, smartfon z oprogramowaniem przygotowanym w ścisłej współpracy z Google'em wciąż pracuje pod kontrolą starej wersji systemu...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)