vivo X21 - OnePlus 6 może być do niego bardzo podobny

vivo X21 - OnePlus 6 może być do niego bardzo podobny

O co tyle krzyku? Wystarczy programowa sztuczka, by wcięcie w ekranie nikomu nie przeszkadzało

W ostatnich dniach rozgorzała dyskusja na temat wcięć w ekranie. A przecież tak niewiele trzeba, by zadowolić zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania.

Carl Pei — szef OnePlusa - potwierdził w rozmowie z serwisem The Verge, że tegoroczny flagowiec - OnePlus 6 - będzie miał wcięcie w ekranie. Linkując do wspomnianego artykułu na Twitterze napisał on "nauczmy się kochać wcięcie". Po fali krytyki tweet został usunięty.

Bardzo podobna historia związana jest z LG. Dział wsparcia technicznego poprosił użytkowników reddita o opinie na temat wcięcia w ekranie, które miały zostać przekazane działowi odpowiedzialnemu za badania i rozwój. Użytkownicy wypowiadali się w znakomitej większości negatywnie, po czym cały wpis wyparował.

Użyteczność kosztem wyglądu

Cała krytyka dotyczy aspektu wizualnego; kontrowersyjne wcięcie zwyczajnie się wielu osobom nie podoba. Nie widziałem jednak, by ktokolwiek czepiał się czysto praktycznych walorów tego rozwiązania, a przecież takie też istnieją.

iPhone X sprawił, że moda na wcięcia zaczęła się na dobre

Dzięki temu, że godzina czy poziom naładowania baterii wyświetlane są przy głośniku i kamerce, a nie pod, pasek stanu nie zajmuje niepotrzebnie obszaru roboczego. Zostaje więcej miejsca na treści.

Wilk syty i owca cała, czyli sposób Huaweia na "wyłączenie" wcięcia

Smartfony Huawei P20 i P20 Pro mają kontrowersyjne wcięcie w ekranie, ale Chińczycy zastosowali sprytną sztuczkę, która pozwala je zamaskować.

W ustawieniach znalazła się opcja pozwalająca na wyświetlenie czarnego paska przy wycięciu. Ten zaokrągla nawet rogi w obszarze roboczym.

Ten prosty skądinąd pomysł zdaje się być złotym środkiem. Na panelu OLED czerń zlewa się z ramką i wcięcie nie szpeci. Jednocześnie walory użytkowe zostają zachowane; godzina widnieje przy głośniku. Wygląda to tak we wszystkich aplikacjach, w których wyświetlany jest pasek stanu.

Z kolei w aplikacjach i grach pełnoekranowych, a także podczas oglądania filmów, treści wyświetlane są do krawędzi wcięcia. To niczego więc nie zasłania, a smartfon wygląda jakby miał jednolitą ramkę z dwóch stron.

Z androidowych aplikacji, które sprawdziłem, na razie z wcięciem nie radzi sobie tylko Instagram. W głównej części aplikacji jest wszystko OK, ale Stories rozciągane są na cały ekran, przez co głośnik z kamerką zasłaniają część przycisków ekranowych (nawet jeśli pasek maskujący jest wyłączony). Na szczęście da się je kliknąć.

W innych aplikacjach się z czymś takim nie spotkałem. Smartfonów z wcięciami przybywa, więc Instagram — i inny deweloperzy — będą je zapewne uwzględniać przy projektowaniu aplikacji. Zwłaszcza że deweloperska wersja Androida P pozwala zasymulować wcięcie programowo, aby twórcy mogli się upewnić, czy apka wygląda dobrze na różnych typach ekranu.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: UrQueeen gra w SackBoy: Wielka Przygoda

Myślę, że OnePlus oraz LG, widząc reakcję użytkowników, powinni pomyśleć o implementacji funkcji, która pozwala zamaskować wcięcie. Gdy tak się stanie, pytanie użytkowników o opinie czy nawoływanie do pokochania wcięcia przestaną być konieczne. Nawet osoby, które nie są jego zwolennikami, raczej nie będą miały powodów do narzekań.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Apple Watch najpewniej nigdy nie będzie najlepszym zegarkiem na rynku. Bo nie musi Śledzenie telefonów budzi obawy? W sprawach kryminalnych bywa bezcenne Jak mógł wyglądać Android, czyli rzut oka na Google Sooner iOS jest jak Reload Metalliki. Nowy system zdaniem redakcji Podsumowanie ankiety "Telefon przyszłości powinien mieć przede wszystkim" Aplikacje randkowe są spoko. Gorzej z ludźmi, którzy z nich korzystają... [prowokacja] Apple jest oderwany od rzeczywistości. Nowe wytyczne dotyczące grania w chmurze to żart (opinia) Porównanie dokładności dotykowych ekranów w smartfonach Nietypowe wyznanie miłości. Oświadczył się swojej dziewczynie przez mobilną grę Japończycy zamykają dział Sony Mobile, ale to nie koniec smartfonów Xperia Komórki w słusznej sprawie? iPad i Galaxy Tab w Play? Czy warto?

Popularne w tym tygodniu:

Czy ładowarka do telefonu może zabić? Anatomia tragedii w Lęborku Będzie mi brakować LG. Telefon tej marki zmienił moje życie Pierwszy flagowiec, energia słoneczna i przezroczystość. 10 nietypowych telefonów LG