Nokia po stronie Apple'a w walce z Samsungiem

fot. globalnerdy.com
fot. globalnerdy.com
Miron Nurski

07.03.2013 15:00, aktual.: 07.03.2013 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W grudniu ubiegłego roku Apple domagał się wprowadzenia na terenie Stanów Zjednoczonych zakazu sprzedaży 26 urządzeń Samsunga, twierdząc, że łamią one kluczowe kluczowe patenty firmy. Sąd wniosek odrzucił. Wygląda jednak na to, że na tym sprawa się nie skończy, bo gigant z Cupertino zyskał w wojnie nowego sojusznika - Nokię.

Podczas grudniowego procesu sąd odrzucił wniosek firmy Apple, argumentując to tym, że nie da się stwierdzić, czy to właśnie skopiowane funkcje miały decydujący wpływ na to, że konsumenci tak chętnie sięgali po smartfony Samsunga. Nieco inne zdanie na ten temat mają przedstawiciele Nokii.

[solr id="komorkomania-pl-150601" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4255,galaxy-s-iv-bedzie-plastikowy-ale-to-chyba-nie-ma-znaczenia" _mphoto="galaxy-s-iii-4-114443-27-4cabb8f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3634[/block]

Fiński producent wysłał do amerykańskiego sądu amicus curiae, czyli dobrowolną i udzieloną z własnej inicjatywy opinię prawną, która wspiera jedną ze stron w postępowaniu sądowym i w efekcie może wpłynąć na decyzję sądu. Zdaniem koncernu prawo patentowe powinno służyć rozwojowi technologii oraz dobru publicznemu, podczas gdy zasadom nałożonym przez sąd praktycznie nie da się sprostać.

Trudno się z tym argumentem nie zgodzić, bo udowodnienie, że klienci nie kupowaliby smartfonów z linii Galaxy, gdyby przykładowo nie były one prostokątami z zaokrąglonymi rogami, właściwie graniczy z cudem. Jednak sam fakt, że to właśnie Nokia staje w obronie Apple'a, jest ironią losu, w 2011 roku bowiem koncerny zakończyły własną dwuletnią wojnę patentową.

[solr id="komorkomania-pl-150616" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4267,nokia-chce-instagrama-dla-swoich-urzadzen-przekona-deweloperow" _mphoto="insta1-150616-270x149-pn-a40e3e2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3635[/block]

Jaki cel może mieć Nokia we wspieraniu giganta z Cupertino? Przedstawiciele fińskiej firmy jakiś czas temu wspominali, że nie chcą już kontynuować współpracy z Samsungiem. Dotyczy to przede wszystkim dostaw sprzętu i produkcji podzespołów do smartfonów Lumia. W trakcie współpracy południowokoreański producent wykorzystał podobno sporo autorskich rozwiązań Finów (np. dotyczących ekranów AMOLED) do tworzenia własnych rozwiązań. Niektóre zostały zaprezentowane światu po raz pierwszy w telefonach Samsunga.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Nokia w walce o ochronę własności intelektualnej postanowiła zadziałać w myśl zasady "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem". Jeśli jednak odsuniemy na bok zasadność lub niezasadność wysłanego przez firmę wniosku, to smuci mnie fakt, że o ile w ubiegłym roku producenci coraz częściej walczyli patentami zamiast produktami, o tyle teraz na wojnach patentowych starają się jak najwięcej ugrać nawet koncerny, których one w ogóle nie dotyczą...

Źródło: The VergeWikipedia

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)